Nosní filtr je malý, velikostí ho můžeme přirovnat zhruba ke kontaktním čočkám. Zavádí se do obou nosních dírek a v závislosti na jeho hustotě lze zabránit vdechování různých částic ze vzduchu. Dosavadní testování v Dánsku se zaměřilo na travní alergeny, jednu z nejčastějších příčin dráždivých alergií. Projevuje se kýcháním, kašláním a smrkáním. Tímto onemocněním trpí celosvětově až 500 milionů lidí.
Studie testující přínos nosního filtru do klinické praxe byla prováděna ve spolupráci s dánskou univerzitou.
- Přestože někteří pacienti i po použití „novinky“ zaznamenali mírné obtíže, filtr nakonec prokázal jednoznačně vyšší účinnost ve srovnání s placebem (tedy s jedinci, jimž nebyla nabídnuta žádná léčba).
- Sledovanými parametry byl výskyt alergických obtíží, jako je podráždění nosní sliznice a následné smrkání a kýchání.
- V této fázi výzkumu byla získávána data od alergiků, plánovány jsou však i další testy s astmatickými pacienty.
Úleva i v nose i krku
Jedním z klíčových bodů celé studie bylo pohodlí při užívání výrobku. Vznikla totiž obava, že pokud by se pacientovi s filtrem dýchalo hůře, instinktivně by více dýchal ústy. Tak by i navzdory nové pomůcce došlo ke zhoršení alergických projevů, tedy zejména v oblasti hrdla, kam by se alergeny ze vzduchu o to snadněji dostaly. K radosti vědců byl však pozorován pravý opak. Pacientům se ulevilo i od příznaků, jako je škrábání v krku, a to až v 75 % případů.
Nosní filtr se tedy jeví jako slibná naděje pro budoucnost. Zatím sice není ve výrobě, stále se čeká na výsledky dalších studií. Začne-li se však běžně užívat, pak by představoval jednoduché řešení problémů pro řadu alergických pacientů.
(bak)
Zdroj: Journal of Allergy and Clinical Immunology, 2014; DOI: 10.1016/j.jaci.2014.01.004