#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Noc jako prokletí pro astmatika?

Možná to znáte: sotva ulehnete, začnete kašlat. Nebo se probudíte nad ránem v prudkém záchvatu kašle a ne a ne se ho zbavit.

Možná to znáte: sotva ulehnete, začnete kašlat. Nebo se probudíte nad ránem v prudkém záchvatu kašle a ne a ne se ho zbavit. Jeden projev může mít více příčin. Zjistěte ty své.

Kašel je přirozený obranný mechanizmus, který má za úkol očistit dýchací cesty od škodlivin. Sliznice dýchacích cest je pokryta buňkami, které mají na konci drobné řasinky. Na nich je vrstva hlenu. Řasinky se vlní jako lán obilí směrem ven z dýchacích cest a posunují hlen a nečistoty ven. Větší částečky nebo větší množství hlenu dráždí ke kašli, a tak jsou dýchací cesty zbaveny nečistot.

V případě zánětu průdušek nebo plic – ať už infekčního, nebo alergického – dochází k zvýšené tvorbě hlenu a kašel je tak opakovaný, dlouhodobý. A stává se příznakem onemocnění.

Problémy hledejte na mandlích

Ke kašli ale také může dráždit zatékající, tzv. zadní rýma. Ta bývá častá při zvětšené nosní mandli nebo při alergii. Nejvíce kašlou tito pacienti v poloze vleže, tedy většinou v noci, ve spánku. Naopak ve dne, pokud dostatečně smrkají, téměř nekašlou.

Noc jako prokletí pro astmatika?

Noční kašel mívají také astmatici. Jejich kašel ale není vázán na polohu vleže, nýbrž na noční dobu. Budí je většinou okolo třetí hodiny ranní, kdy mohou mít i pocity nedostatku vzduchu, dušnost.

Záludná kombinace příčin

Rozlišit tyto dvě časté příčiny nočního kašle mnohdy není tak jednoduché, protože se mohou i vzájemně kombinovat. Většinou je nutné podrobnější alergologické vyšetření, funkční vyšetření plic (spirometrie), vyšetření nosní mandle a také provedení rentgenu plic. Podle výsledků je potom zahájena léčba a její úspěch potvrdí správnost diagnózy.

Je-li příčinou rýma, odezní kašel po důkladném smrkání a podávání nosních kapek, případně odstranění zvětšené nosní mandle. Je-li příčinou astma, pomůže antiastmatická léčba. Někdy je ale nutné léčbu kombinovat, protože příčin je více.

Za kašlem mohou stát i problémy se srdcem

Noční kašel může být vyvolán také jinými nemocemi, než jsou alergie. Zejména je to onemocnění a selhávání srdce a také tzv. gastroezofageální reflux. To je situace, kdy se žaludeční obsah nadměrně často vrací zpět do jícnu. Tam dráždí nervová zakončení a vyvolává kašel, nebo může být dokonce vdechován a tak působit záněty plic.

Pacient s vleklým nočním kašlem nereagujícím na běžnou léčbu by měl být vyšetřen odborníkem – plicním lékařem, případně alergologem. Ten stanoví skutečnou příčinu potíží, a tedy i adekvátní léčbu.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje