Byla vám nebo vašim dětem diagnostikována alergie na kravské mléko? Nepropadejte panice. Tento typ přecitlivělosti patří k těm nejběžnějším. Pokud se této bílé tekutiny přece jen nechcete úplně vzdát, možná existuje vhodná alternativa – vyzkoušet můžete mléko kozí.
Proč to nejde
Příčinou alergie na mléko je nesnášenlivost bílkovin, které jsou v něm obsažené. Jedná se nejčastěji o kasein a syrovátku. Tělo je vyhodnotí jako nebezpečné a vyzve imunitní systém k jejich odstranění. Výsledkem jsou potíže s trávením, bolesti břicha, průjem, kožní vyrážky či ztížené dýchání.
Nový hit?
Kozí mléko, a nejen u alergiků, v posledních letech opět získává na oblibě. Důvodů je ve srovnání s kravským produktem hned několik.
- Snazší stravitelnost. I když je kozí mléko tučnější, je lépe stravitelné. Neobsahuje totiž aglutinin, bílkovinu zodpovědnou za shlukování kapének tuku v kravském mléce. Bílkoviny kozího produktu se při kontaktu s trávicími šťávami srazí do jemných hrudek, což značně urychlí jejich průchod žaludkem.
- Menší obsah laktózy. Z toho mohou profitovat zejména pacienti trpící nesnášenlivostí na ni.
- Lepší minerálové spektrum. Kozí mléko je bohatší na vápník, draslík, měď, selen, niacin a vitaminy A a B6. Naproti tomu obsahuje až 10× méně kyseliny listové. Často je tak o ni dodatečně obohacováno.
- Jiný obsah bílkovin. Oproti mléku kravskému je v tom kozím jen stopové množství alergizujících proteinů. Přibližuje se tak svým složením více mléku lidskému.
Otestujte se
Je tedy kozí mléko vhodné pro alergiky? Bohužel mezi lékaři převažuje názor, že nikoliv. I malé množství nebezpečných bílkovin může u citlivých jedinců vyvolat alergickou reakci. Na druhou stranu však existuje nemalá skupina pacientů s prokázanou alergií na kravské mléko, kteří po konzumaci kozího produktu nepociťují žádné potíže. Jistotu lze získat tedy jen tehdy, když vám alergolog provede podrobné testy. Stejně tak jako u každé jiné alergie i zde totiž platí, že opatrnosti není nikdy nazbyt.
(msd)