Pozdní podzim a zima znamenají pro většinu alergiků období klidu. Pylová sezóna končí a alergické obtíže pomalu mizí, ovšem ne tak onemocnění samotné. Na to by neměl žádný alergik zapomínat, a naopak by se měl na další pylovou sezónu začít připravovat už teď.
Alergie není neškodná obtíž
I přes intenzivní osvětu vyhledají přibližně dvě třetiny alergiků pomoc specialisty alergologa až tehdy, když jsou jejich obtíže nesnesitelné. Alergie tak patří stále mezi podceňovaná onemocnění. Mohou za to i některá její lidová označení, například "senná rýma", která jí neprávem propůjčují zdání neškodnosti. Jenže třeba neléčená nebo zanedbaná inhalační alergie může vést nenápadně a plíživě až k rozvoji chronického astmatu.
Podzimní léčba
Jednou z nejúčinnějších forem léčby alergie je specifická imunoterapie, dříve možná o něco výstižněji nazývaná "desenzibilizace". Začíná se s ní na podzim, kdy se také provádějí kožní testy a vyšetřují specifické IgE protilátky – ty pomáhají určit konkrétní alergen, který způsobuje obtíže. Mimochodem, z hlediska principu léčby nejde o žádnou převratnou novinku – lékaři již kdysi doporučovali alergikům denně lžičku medu z okolí bydliště, aby si organismus na domácí pylové alergeny zvykl.
Princip specifické imunoterapie:
- Nemocný postupně dostává zvyšující se dávky alergenu (trávy, pylu atd.), takže si jeho organismus na tuto látku postupně zvyká.
- Když se s ní pak na začátku pylové sezóny setká, nereaguje na ni už tak nepřiměřeně.
- Díky specifické imunoterapii jsou obtíže podstatně mírnější, někdy dokonce alergická reakce nenastane vůbec.
- Preparáty pro specifickou imunoterapii se podávají většinou injekční formou, některé pak formou kapek či tablet, které se vstřebají pod jazykem.
Rýma, nebo roztoči?
Přestože většina alergiků má na podzim od svých příznaků pokoj, řada z nich vypozorovala, že je pravidelně v těchto měsících postihne rýma. Nemusí jít však o klasické nachlazení z chladného počasí, ale o projevy alergie na roztoče a plísně. Řešení je jednoduché – při tomto podezření vydatně větrejte a věnujte zvýšenou pozornost úklidu. V případě akutních obtíží pomůže některé z moderních antihistaminik, která u většiny postižených alergií nemají žádné nežádoucí účinky. I na podzim je pak více než vhodné dodržovat zásady zdravého životního stylu, nekouřit, stravovat se pestře a zdravě a pamatovat i na vitamíny a stopové prvky.
(jav)
Zdroj:
derstandard.at
www.freundin.de
Ilustrační obrázek:
www.alergoimuno.cz