Alergická rýma postihuje stále více lidí. Mnoho nemocných se však neléčí, a to buď z nevědomosti, či z nedostatku času. Ať už je důvod jejich nezájmu o vlastní zdraví jakýkoli, koledují si tak nejen o vznik astmatu, ale i o některé další nepříjemné obtíže.
Mladí v ohrožení
Projevy pylové alergie připomínají obyčejné nachlazení. Jsou důsledkem reakce na pylová zrna nesená větrem, která se dostávají se vzduchem do dýchacích cest a do kontaktu se spojivkami očí. První potíže se projeví většinou do věku 20 let. Nejvíce postižení jsou přitom mladí lidé mezi 15. a 30. rokem života. Ve středním věku pak příznaky pylové alergické rýmy ustupují a ve stáří často vymizí úplně. Stavy spojené s alergickou rýmou (únava, ospalost a malátnost) zhoršují pracovní výkonnost dětí i dospělých, jsou příčinou absence v práci nebo ve škole a v neposlední řadě vedou též ke zvýšené nehodovosti na silnicích.
Nemocných přibývá
Počátkem 20. století trpělo sezonní alergickou rýmou pouhé 1 % našeho obyvatelstva, dnes je její výskyt udáván v rozmezí 15 až 20 %. Podle údajů Státního zdravotního ústavu je v naší populaci výskyt lidí citlivých na nějaký alergen následující:
- 35 % atopiků (3,5 mil.),
- 25 % alergiků (2,5 mil.),
- 8 % astmatiků (800 tis.),
- 12 % lidí s alergickou rýmou (1,2 mil.),
- 10 % ekzematiků (1 mil.).
Ruku v ruce s dalšími nemocemi
Objeví-li se při alergické rýmě obtíže, jako je kašel či pocit ztíženého nebo hvízdavého dýchání, jde většinou o přidružené průduškové astma – diagnóza se potvrdí až u 50 % pacientů. Neléčená alergická rýma může také významně zhoršit zánět spojený s astmatem nebo atopický ekzém. Často je provázena těmito poruchami:
- astmatem,
- záněty středního ucha,
- dysfunkcí Eustachovy trubice,
- nosními polypy,
- alergickým zánětem spojivek,
- zánětem dutin,
- atopickým ekzémem.
Léčete se!
Léčebná opatření zahrnují omezení kontaktu s alergeny a terapii pomocí léků. Máte-li podezření, že trpíte alergickou rýmou, neváhejte a obraťte se co nejdříve na svého lékaře.
(mzm)
Zdroj: emedicine.medscape.com