Umělé hmoty, nátěry, lepidla nebo třeba dřevotříska: to všechno může obsahovat formaldehyd. Látku, která ve zvýšeném množství ve vzduchu dráždí oči, nos, sliznice dýchacích cest a kůži.
Dlouhodobá expozice formaldehydu může vyvolat i rakovinu v oblasti nosu a nosních dutin, zhoubné bujení krevních buněk nebo astma. Za dlouhodobou je považována expozice trvající déle než 15 minut. Zvýšeně citlivé na tyto negativní vlivy jsou děti. Kromě profesní expozice při některých povoláních se s formaldehydem setkáváme často v domácím nebo pracovním prostředí.
Zrádná ventilace
Zde se formaldehyd uvolňuje zejména z dřevotřísky, z umělých hmot, nátěrů a lepidel na koberce a tapety. Vyšší koncentrace formaldehydu bývají naměřeny během období, kdy se méně větrá, v místnostech, které nejsou vybaveny ventilací a jsou v nižších patrech. K překročení bezpečných limitů může dojít zejména v nových bytech, po rekonstrukcích a po koupi nového nábytku.
Dřevotříska do kamen nepatří
Také spalováním dřevotřísky a dalších podobných materiálů se do okolí uvolňuje významné množství formaldehydu. Může to být problém na pracovištích, kde se vyrábí nábytek. K vytápění tam často používají kamna, v nichž jsou spalovány nezpracovatelné zbytky. Kromě formaldehydu se ve vnitřním prostředí budov mohou vyskytovat i další chemické látky, které škodí zdraví.
Víte, v čem žijete?
Z plastů a barev se uvolňují například škodlivé ftaláty. Rizika z uvolňování chemikálií ve vnitřku budov vedou k doporučení zvýšené opatrnosti zejména v dětských pokojích, školách, nemocnicích. Je nutné dbát o dostatečné větrání a při rekonstrukcích a pořizování nového nábytku je lépe se zaměřit na materiály obsahující co nejméně chemikálií.
(van)