Je to tak. Kromě opraveného chrupu si z ordinace stomatologa můžete odnést i alergickou reakci.
Při stomatologickém ošetření se používá mnoho léků a chemikálií, které mohou vyvolat nežádoucí reakce. Také ochranné latexové rukavice jsou pro pacienty i lékaře s touto alergií nebezpečné. Používání stále nových materiálů přináší nové možnosti v léčbě, ale i nová rizika.
Alergické místní reakce v dutině ústní se projevují jako:
- zarudnutí,
- pálení,
- svědění,
- otok,
- rohovatění.
Ani zlato není bez rizika
Nejčastěji jsou pozorovány po použití amalgámu, ale jejich frekvence roste i po používání akrylátů. Ani zlaté dentální materiály nejsou ohledně vzniku alergických reakcí zcela bez rizika. Ortodontické pomůcky nebo korunky mohou způsobovat potíže lidem přecitlivělým na nikl.
Hlaste alergii na latex
Závažné a život ohrožující mohou být reakce na latex nebo léky. Latexovou alergii musí proto pacient aktivně hlásit u všech lékařů. Latex totiž může být nejen v ochranných pomůckách, používá se například také na krytech některých ampulí. A i malé množství vyluhované z víčka do roztoku léku někdy stačí k vyvolání reakce.
Antibiotika nejen léčí
Z léků vyvolávají alergickou reakci nejčastěji antibiotika. Někdy vzniká zkřížená reaktivita mezi jednotlivými příbuznými druhy antibiotik. U stomatologa i chirurga mohou alergickou reakci vyvolat léky pro místní znecitlivění. Takové reakce ale nejsou tak časté, jak si většina lidí myslí. Mnohé jsou totiž vyvolány bolestí nebo jinými podněty a nejedná se o reakce alergické.
Odborník na "ústní" alergie
Po každé nežádoucí reakci, která je podezřelá z alergie, je nutné vyšetření a vybavení pacienta léky pro první pomoc, jasnými informacemi a nejlépe i kartičkou alergika. Tu by měl pacient ukázat každému lékaři při prvním kontaktu.
Diagnóza alergické reakce v dutině ústní je každopádně především v rukou odborníků na onemocnění ústních sliznic ve spolupráci s alergology. Rozlišení alergické reakce od mechanického poškození, například výplní nebo protézou, bývá často obtížné.
(van)