Výskyt potravinové alergie u naší populace je vysoký a mnohonásobně stoupá v rodinách alergiků. Je třeba si ale uvědomit, že tento problém mohou a dokážou napodobit i jiné nemoci, náhodné kontaminace potravin apod. Proto je vždy nutné provést vyšetření odborným lékařem a řádně tak stanovit diagnózu.
Když to není alergie, ale třeba…
- Histaminová toxicita. Některé přírodní látky v potravinách mohou způsobovat reakce připomínající alergii. Patří k nim i histamin, který může být ve vysoké koncentraci v sýru, víně, rybách (zejména tuňák a makrela) apod. Pokud osoba zkonzumuje větší množství potraviny obsahující hodně této látky, často se objeví projevy připomínající alergickou reakci.
- Infekce, kontaminace potravin. Patří mezi nejčastější nealergické příčiny zažívacích a kožních obtíží. Nejvíce se vyskytují v letních měsících, kdy se potraviny rychleji kazí, nedostatečně tepelně zpracovávají atd.
- Přídatné látky. Do potravin se dnes běžně přidávají dochucovadla, barviva či stabilizátory. Větší množství těchto nepřírodních látek může vyvolat potíže podobné alergii.
- Celiakie neboli nesnášenlivost lepku. Příčinou této nemoci je špatná imunitní odpověď člověka na požité jídlo, proto musí nemocní ze své stravy vyloučit veškeré potraviny obsahující obilí (pšenici, žito, ječmen aj.). Tato choroba bývá často neobjevena a mnozí postižení žijí v domnění, že se jedná o nějakou alergii. Základem je opět správná diagnóza.
- Jiné potíže zažívacího traktu. Existují i další onemocnění projevující se zažívacími obtížemi (nevolnost, zvracení, průjem a bolesti) po požití potravy. Patří sem žaludeční vředy, žlučové kameny, Crohnova choroba nebo divertikulóza střev.
- Psychika. Za některými projevy potravinové nesnášenlivosti stojí psychický původ. Často jsou to špatné vzpomínky při konzumaci určitě potraviny, trauma z dětství apod.
(jakr)
Zdroj: www.medicinenet.com