Pozdní léto a nástup podzimu neznamenají pro všechny alergiky úlevu. Místo pylů trav jsou na vrcholu pyly plevelů a plísní a začínají se také více uplatňovat alergeny vnitřního prostředí. Z venkovních rizik může v této sezoně znamenat výrazné nebezpečí bodavý hmyz. Je totiž stále ještě relativně teplo a příroda navíc vydává své plody. Zrající a spadané ovoce pak přitahuje právě hmyz.
Venkovní posezení s burčákem... a vosou
Podzim je navíc časem vinobraní, burčáku, ještě nekončí ani venkovní grilování. Při hodování venku je ale riziko bodnutí vosou nebo včelou zvýšené. Lákavým vůním jídla zkrátka ani ony neodolají.
Nebezpečné štípnutí
Poletování bodavého hmyzu přitom nelze brát na lehkou váhu. Téměř 5 % populace má totiž riziko závažné celkové alergické reakce po bodnutí hmyzem. Bohužel to valná většina lidí o sobě neví. Tato reakce může také být i prvním projevem po prvním poštípání nebo se naopak může objevit po předchozím bezproblémovém průběhu. U nás jsou nejčastější reakce na vosí a včelí bodnutí.
Lze se jim částečně vyhnout, pokud dodržíte určitá pravidla:
- Nechte profesionály zlikvidovat hnízda v blízkosti vašeho bydliště, o kterých víte.
- Zachovejte klid, pokud se ve vaší blízkosti bodavý hmyz vyskytne.
- Venku nenoste pestré oděvy a silné vůně.
- Nenoste ani příliš rozevláté oděvy, kde se hmyz může zachytit v záhybech.
- Choďte v obuvi s uzavřenou špičkou, nikdy bosí.
- Venku nejezte a nepijte nebo jen pečlivě prohlédnuté pokrmy a nápoje, čerstvě vyňaté z obalu.
- Pokud i přes tato opatření dojde k bodnutí hmyzem, na který jste v minulosti měli celkovou reakci, nikdy neváhejte okamžitě použít léky z balíčku první pomoci. Ten byste měli vždy mít u sebe. V případně nutnosti volejte také lékařskou záchrannou službu.
Jak poznám alergickou reakci?
Prvními příznaky celkové alergické reakce mohou být:
- svědění celého těla,
- otok hrdla a jazyka,
- ztížené dýchání,
- nevolnost a motání hlavy,
- křeče v žaludku,
- průjem,
- v těžkých případech dochází rychle k poklesu tlaku a ztrátě vědomí a zástavě oběhu a dýchání.
Na poslední jmenované příznaky však nikdy nečekejte, to by mohlo být již pozdě, jednejte hned po bodnutí!
Kreditka na odstranění žihadla
Pokud máte reakce jen mírnější, nikoli celkové, je nutné sledování. Postižené místo dejte do zvýšené polohy, omyjte mýdlem, obložte ledem. Žihadlo odstraňte okrajem kreditní karty nebo podobným předmětem vysunutím z kůže. Nikdy ho nemačkejte pinzetou, vpravíte tak zbytek jedu do kůže.
Při velkém otoku a svědění můžete užít některé antihistaminikum (lék na alergii), s jehož výběrem vám poradí lékař. Místně na kůži pomohou hormonální masti s kortikoidy (stejné jako se používají na ekzém). Při rozvoji celkových příznaků je nutné ihned volat lékařskou pomoc.
(van)
Přečtěte si další článek o podzimních alergiích.