Je až s podivem, kolik o tak rozšířeném onemocnění, jako je alergie, koluje mezi lidmi fám a omylů. Na druhé straně pak existují fakta, o kterých často ani mnozí nemocní nemají tušení. Jaké vědomosti máte o alergii vy?
- Změna klimatu onemocnění prospěje! Mýtus – změna podnebí vás od alergické reakce neochrání. Například tráva a pyly ambrózie se vyskytují téměř všude na světě.
- Květiny jsou nejčastějšími spouštěči alergie! Mýtus – některé květiny potíže sice vyvolat mohou, ale jen velmi málo lidí trpí alergií přímo na ně. Příčinou jsou obvykle pyly stromů, trav a plevelů, které se přenášejí vzduchem.
- U moře nejsou pyly! Mýtus – je sice pravda, že na plážích je obvykle nižší množství pylů, nicméně trávy a pyly ambrózie či místních rostlin se nacházejí i u moře.
- Pylovou sezónu lze předvídat! Pravda – existuje tzv. pylové zpravodajství, díky kterému lze zjistit, jak na tom konkrétní oblast právě je. Může se tak do jisté míry minimalizovat riziko vzniku alergické reakce.
- Z alergie se vyroste! Mýtus – část dětí sice z některých alergií "vyroste", ovšem jen málo z nich „porazí“ sennou rýmu. Například jedna nemocnice ve Švédsku sledovala 82 pacientů s touto rýmou a 99 % z nich jí trpělo i v pozdějším věku.
- Déšť "smyje" pyl! Pravda – nejlepší dny pro alergiky jsou po těžkých deštích. Pylová úroveň může být ovlivněna teplotou, vlhkostí a deštěm. Nejméně pylu je v chladných a mokrých dnech, nejvyšší koncentrace je mezi 10. a 16. hodinou v horkých, suchých a větrných dnech.
- Plísně a roztoči jsou jen uvnitř! Mýtus – spory plísní najdete téměř všude, na listí, tlejícím dřevu či půdě. A to zejména ve vlhkém počasí. Většina venkovních plísní není aktivní během zimy, vrchol zaznamenávají na jaře.
- Děti žádné alergie nemají! Mýtus – tyto potíže začínají často už v dětství. Je však také samozřejmě možné, že se alergie projeví až v dospělosti. Některé typy se zase vyskytnou až při změně prostředí či při setkání s novými alergeny.
- Injekce mohou zmírnit alergie! Pravda – imunoterapie je velmi prospěšná věc, díky které je možné alergické reakce minimalizovat. Pravidelná aplikace vakcín výrazně sníží reaktivitu pacienta na daný alergen. Ale jen pokud se dodržuje režim stanovený lékařem, objeví se výsledky.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com