#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Míčkování – pomocná metoda při léčbě alergie a astmatu

Míčkování je velmi účinná pomocná fyzioterapeutická metoda, která se používá při léčbě mnoha nemocí, a má tak velmi široké uplatnění.

Míčkování je velmi účinná pomocná fyzioterapeutická metoda, která se používá při léčbě mnoha nemocí, a má tak velmi široké uplatnění. Její autorkou je česká fyzioterapeutka Zdena Jebavá, která ji vyvinula při léčbě astmatických dětí. Metodě se věnuje i nadále a snaží se ji neustále zdokonalovat a rozvíjet.

Míčkování je reflexní metoda, při které dochází k pozitivnímu ovlivňování činnosti vnitřních orgánů, poklesu napětí příčně pruhovaných i hladkých svalů a k jiným změnám. Technika míčkování využívá komprese akupunkturních a akupresurních bodů. Je založena na předpokladu, že komprese (stlačení) tkání je vystřídána jejich relaxací (uvolněním). To napomáhá k uzdravení či alespoň ke zlepšení stavu.

Metoda je prováděna malými molitanovými míčky různých velikostí (o průměru od 2 do 9 cm), kterými se masíruje určitá část těla. Používají se dvě techniky, kterými se míčky mohou po těle vést. Jednou je koulení, kdy se míčky odvalují pomocí prstů, dlaní a zápěstí, a tou druhou je vytírání, při kterém je míček tažen prsty po kůži, aniž se otáčí.

Míčkování je účinné při léčbě onemocnění dýchacích cest, jako jsou například asthma bronchiale, pylové alergie, zánětlivá onemocnění plic, průdušek, hrtanu, hlasivek či obličejových dutin. Užívá se i při léčbě akutní či chronické rýmy nebo cystické fibrózy. Rovněž se začalo využívat v terapii špatného držení těla u dětí a při léčbě poúrazových stavů, jako jsou bolestivé jizvy, otoky, bolestivé klouby. Při dětské mozkové obrně je míčkování vhodné pro zlepšení spasticity (dlouhodobě napjaté svaloviny), používá se také při obrnách periferních nervů nebo při migrénách.

Při aplikaci této techniky u pacientů trpících astmatem či alergií dochází zejména k usnadnění nádechu a zadržení výdechu. Metoda vede k protažení a relaxaci břišních, hrudních a krčních svalů, svalů pánve, páteře a pletence ramenního, k uvolnění svaloviny průdušek a k uvolnění bránice. Při dodržení správné techniky dochází k převedení hrudního dýchání na dýchání břišní, a dále také k prohloubení dechu a snížení dechové frekvence.

Výsledkem je zvýšení vitální kapacity plic, zvýšení proudové rychlosti vydechovaného vzduchu a zvýšení vteřinového vdechu. Všechny tyto faktory vedou ke snížení dechových obtíží. Důležitým dopadem správně prováděného míčkování je relaxace svalů, která vede k uvolnění inspiračního (vdechového) postavení hrudníku. Mimo to dochází k přímému vlivu na kosterní svalstvo, a tím ke zlepšení držení těla.

Metoda je velmi příjemná, účinná a vhodná pro děti i dospělé. Velmi výhodná je také její jednoduchost. Fyzioterapeut ji může snadno naučit každého rodiče, a ten poté může tuto metodu cvičit doma se svým dítětem každý den několik minut. U dětí je míčkování velmi oblíbené a berou je spíše jako hru. Na možnosti této podpůrné léčby se zeptejte svého lékaře nebo odborného fyzioterapeuta či rehabilitačního lékaře.

(kros)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje