Alergie se poprvé projeví nejčastěji již v dětství nebo v mladém dospělém věku. Většinou potom v různé intenzitě provází člověka po celý život. Jsou období, kdy se může zcela vytratit, po letech se ale může opět vrátit, a to i v horší podobě. Vliv na projevy alergie má mnoho zevních i vnitřních faktorů. Je to například čistota okolního prostření, infekce, stres a také hormonální vlivy, tedy například těhotenství.
Slalom mezi alergeny
V těhotenství se u části žen alergické projevy zmírní, u části se naopak zhorší. Při léčbě těhotných je nutné brát ohled i na možné poškození plodu. Nejcitlivější je období prvních tří měsíců. V této době je snaha vyhnout se všem celkově podávaným lékům, samozřejmě pokud to těhotnou vážně neohrozí. Důraz je kladen na opatření preventivní – tedy vyhýbání se alergenům. Vždy to však možné není.
Průdušky v klidu
Při léčbě astmatu a senné rýmy je nutné, aby těhotná neměla obtíže – dušnost a záchvaty, které by poškodily vývoj plodu. Nedostatečné okysličení může mít na plod výrazně negativní vliv a v porovnání s možnými negativními vlivy léků je toto riziko mnohem horší.
Léčba inhalačními léky nebo nosními spreji či kapkami je v těhotenství většinou bezpečná a některé léky jsou již řadu let těhotným podávány bez negativních následků pro plod nebo matku.
Pokud patříte mezi alergičky a otěhotníte, konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem alergologem. Ten vám vybere vhodné léky tak, aby vaše alergie byla pod kontrolou a zároveň byla léčba bezpečná pro miminko.
(van)