Mezi osobami postiženými alergií koluje mýtus, že med z místní produkce pomůže zmírnit symptomy alergie. Principem této myšlenky je, že med účinkuje jako jakési očkování. Včely, které poletují od jedné květiny k druhé, sbírají pyl a ten se poté dostává i do medu. Tím, že bude alergik jíst lokální med – stačí lžička denně –, by měla podlé této teorie po vystavení organismu zátěži místními alergeny vzniknout imunita.
Touto domněnkou se zabývali i vědci z americké Univerzity v Connecticutu. Ve své studii ale došli k závěru, že med žádné takové zázračné účinky nemá.
Med versus kukuřičný sirup
Vědci sledovali během jarní pylové sezóny řadu alergiků. Účastníci studie byli rozděleni do tří skupin. Lidé v první skupině si každý den osladili život lžičkou místního nepasterizovaného a nefiltrovaného medu, druhá skupina si pochutnala na medu z obchodu a alergikům ve třetí skupině byl místo medu podáván jako placebo kukuřičný sirup s medovou příchutí.
Po několika měsících sledování alergiků dospěli vědci k závěru, že lidé v první ani ve druhé skupině, kteří jedli med, nevykazovali zlepšení alergie v porovnání se skupinou, jejímž členům bylo podáváno placebo.
Oslaďte si život, ale opatrně
Američtí alergologové musí často odpovídat na dotazy pacientů ohledně vlivu místního medu na symptomy alergie. Sezónní alergie jsou ale většinou způsobeny pylovými zrny roznášenými větrem, ne pylem, který roznáší hmyz. Je tedy nepravděpodobné, že by pyl z rostlin, které alergii nepůsobí, mohl alergikům přinést nějaké zlepšení obtíží. Navíc med a další včelí produkty jsou také potenciálními alergeny, které u některých vnímavých jedinců mohou vyvolat i těžkou alergickou reakci či anafylaktický šok. A alergici, kteří alergií na med netrpí, si sice medem mohou osladit život, ale před alergií je neuchrání.
(hak)
Zdroj: www.nytimes.com