#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Kůň může ohrozit váš život – a nejen kopnutím

Většina lidí se mylně domnívá, že alergie na zvířata spočívá především v jejich srsti. To sice platí, ale jen částečně.

Většina lidí se mylně domnívá, že alergie na zvířata spočívá především v jejich srsti. To sice platí, ale jen částečně. Řada alergenů je obsažena v tělních tekutinách – slinách, moči, někdy i v mléce. Takže třeba takové kousnutí od zvířecího miláčka může znamenat i jiné nebezpečí než jen poranění kůže.

Máte-li alergické dítě, nepořídíte mu chlupatého psa, to dá rozum. Málokdo si ale uvědomuje, že případné alergeny se u zvířete mohou skrývat i jinde. Srst skutečně není to jediné, co může alergického jedince dráždit. Například u myší a krys je nejvíce alergenů vylučováno do moči, samci navíc vylučují desetkrát více alergenu než samice.

Také zvířecí kousnutí může vyvolat alergickou reakci. Celková závažná reakce – anafylaxe – je ale naštěstí vzácná. Naopak je velmi častá po bodnutí hmyzem, kde alergenem jsou složky hmyzího jedu. Nejvíce reakcí po kousnutí savci bylo popsáno po pokousání hlodavci. Mohou se ale objevit i kurióznější případy, které se dostanou do ordinace alergologa.

Pozor, ten kůň kouše!

Italští lékaři například jako první popisují anafylaktickou reakci po kousnutí koněm. Do ambulance se totiž dostala čtyřicetiletá žena, která po několika minutách po povrchovém kousnutí koněm do předloktí pozorovala zarudnutí kůže a otok. Následně se v místě kousnutí objevila kopřivka, u dané dámy se spustila rýma, dušnost a přidal se i hvízdavý dech. Její stav byl tak vážný, že musela okamžitě dostat injekci adrenalinu, antihistaminika a kortikoidu. Tedy léků, které se podávají při prudké alergické reakci, tzv. anafylaktickém šoku. Do tří hodin se stav ženy zlepšil a alergická reakce odezněla.

Když se jí lékaři ptali, zda měla někdy v minulosti potíže alergického rázu, žena uvedla, že v minulosti se u ní občas objevovaly mírné alergické reakce typu rýmy při práci s koněm. Kožní testy potvrdily senzibilizaci (citlivost) na koňskou srst, psí a kočičí chlupy a pyly. Dalšími podrobnými laboratorními metodami bylo prokázáno, že její celková reakce byla vyvolána bílkovinou zvanou lipokalin, obsaženou ve slinách koně.

Nebezpečné bílkoviny

Lipokaliny jsou bílkoviny, které se v koncentrované podobě nacházejí v savčích slinách. Inhalační alergii vyvolávají méně často než chlupy. Pokud ale vniknou lipokaliny do krevního oběhu, může dojít k rozvoji celkové reakce. Popsaný případ ukazuje, že i pacient s mírnými, dosud nezávažnými projevy alergie při běžném kontaktu se zvířetem může silně reagovat, pokud se mu alergeny ze slin dostanou přímo do krevního oběhu.

(van)

Zdroj: Allergy, 2005, 60, 1088–1089

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje