Atopickým ekzémem trpí tři procenta dospělé populace. Jde o velice nepříjemný proces, kdy kůže svědí a postižený člověk by udělal téměř cokoli, aby se nemoci zbavil. Zkouší různé masti a krémy, dokud mu některý z nich alespoň na čas nezabere. Třeba krémy s obsahem ovsa. Jsou ale vhodné i pro lidi trpící přecitlivělostí na výtažky z této obilniny?
Oves místo kortikoidů
V kůži postižené atopickým ekzémem probíhá alergický zánět a kůže snadno ztrácí vodu, je suchá a svědí. K obnovení správné funkce kůže je nutné bránit ztrátám vody pomocí obnovení lipidového filmu. Dalším léčebným zásahem je tlumení zánětu. Z přírodních léků, které jsou k tomuto účelu používány, patří k těm osvědčeným krémy s obsahem výtažků ovsa. Působí protizánětlivě a antioxidačně a pomáhají snížit spotřebu dalších léků, které obsahují hormony – kortikoidy.
Blahodárná obilnina – nebo snad ne?
Ovesné výtažky se používají již 40 let a jejich snášenlivost byla vždy velmi dobrá. V poslední době se však objevilo několik zpráv o kožních alergických reakcích u dětí i dospělých po jejich použití. Přecitlivělost na oves a další obilniny je u pacientů s atopickým ekzémem poměrně častá, a tak si lékaři položili otázku, zda tyto léky jsou pro senzibilizované pacienty vhodné.
Zkoumali jejich toleranci u 12 pacientů s prokázanou senzibilizací k ovsu. Pacienti používali ovesné přípravky na kůži po dobu 3 týdnů. Před touto léčbou, během ní a po ní jim byly provedeny kožní alergologické testy a epikutánní testy ke zhodnocení okamžité i oddálené přecitlivělosti na ovesné výtažky a na krémy, které je obsahují a které pacienti používali během studie. Třítýdenní léčba krémy s ovesnými extrakty nevyvolala senzibilizaci a byla dobře snášena.
Studie ovšem probíhala na malém počtu pacientů a pro potvrzení jejích výsledků budou potřeba studie rozsáhlejší. Podle dosažených výsledků ale nežádoucí reakce na lokálně podávané krémy obsahující ovesné výtažky u pacientů, kteří jsou senzibilizováni na oves, prokázána nebyla a jejich používání bylo pro tyto pacienty bezpečné.
(van)
Zdroj: Goujon C, Dermatology, 2009, 218, 327–333