Tahle nepříjemná potíž nastává obvykle po kontaktu s nějakým alergenem, po štípnutí hmyzem či následkem přílišného slunění. Někdy však může ke kopřivce dojít i v případě, že na vaši kůži zapůsobil nevhodný mechanický tlak.
Existují různé druhy
- Akutní kopřivka: trvá méně než šest týdnů a mezi nejčastější příčiny patří reakce na různé potraviny, léky, latex či infekci. Viníkem bývá často i bodnutí hmyzem nebo vnitřní onemocnění kůže. Nejčastější potraviny, které vyvolávají kopřivkový stav, jsou ořechy, čokoláda, ryby, rajčata, vejce, čerstvé plody, sója, pšenice a mléko. Čerstvé potraviny způsobují tuto potíž častěji než vařená jídla. Kopřivku mohou způsobit i některé potravinářské látky, konzervanty či léky – například aspirin nebo ibuprofen.
- Chronická kopřivka: vyrážka nebo otok trvá déle než 6 týdnů. Viníka bývá obvykle na rozdíl od akutní formy těžké určit. Příčiny mohou být podobné jako u akutního druhu, ale někdy zahrnují i autoimunitní problém, chronickou infekci, hormonální poruchy, či dokonce maligní onemocnění.
- Fyzikální kopřivka: svědivé pupeny a zarudnutí jsou způsobeny přímou stimulací pokožky – například chladem, teplem, slunečním zářením, vibrací, tlakem či pocením a cvičením. Kopřivka se obvykle objeví tam, kde byla kůže stimulována, jen zřídka jinde. Většina pupínků vyrazí během jedné hodiny po expozici. Jejich výsev může přetrvávat až 48 hodin a někdy může postižený pociťovat bolesti svalů, kloubů a podobně.
Jak se léčí
Nejlepší léčbou kopřivky je znát možné příčiny a vyhýbat se jim. Ne vždy je to ale snadné. Akutní i chronická kopřivka se obvykle léčí antihistaminiky. Když tento typ léků nezabírá, mohou být lékařem předepsány perorální kortikosteroidy.
Nedávejte kopřivce šanci!
- Noste volné padnoucí lehké oblečení, aby nedocházelo ke tření pokožky s látkou.
- Hlídejte si, co jíte, a potravinu, která kopřivku vyvolává, vyřaďte ze svého jídelníčku.
- Používejte spíše vlažnou vodu místo horké.
- Zkuste pracovat a spát v chladnější místnosti.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com