Alergie se může vyskytnout prakticky na cokoli. Kromě alergických reakcí na jednotlivé alergeny existuje i tzv. zkřížená alergická reakce. V praxi to znamená, že trpíte-li přecitlivělostí třeba na travní pyly, může vám vadit i konzumace broskví.
Vyhněte se kontaktu s alergenem
Samotná alergie na ovoce je jedním z typů potravinové alergie. Projevuje se nežádoucí reakcí imunitního systému na ovoce nebo potraviny, které ovoce obsahují. Tento typ alergie je obvykle méně častý a závažné reakce bývají vzácné. Alergickou reakci vyvolá alergen obsažený v ovoci. S blížícím se létem spousta alergiků odjíždí k moři a jejich jídelníček bude obohacen o nejrůznější exotické druhy ovoce.
K rizikovým druhům z hlediska alergie patří:
- papája,
- meloun,
- avokádo,
- broskev,
- kiwi,
- mango,
- liči.
K alergické reakci obvykle dojde až po druhé expozici potravině a příznaky se pak objeví do několika minut nebo hodin po požití. Charakter příznaků a jejich intenzita jsou individuální.
Jak poznáte alergii na ovoce
Nejčastější reakcí je:
- vyrážka nebo kopřivka,
- bolest hlavy,
- mohou se objevit dýchací obtíže, které vyžadují lékařskou péči.
Neexistuje účinná léčba, pouze eliminace konkrétní potraviny, v tomto případě ovoce. Po ruce byste měli pro jistotu vždy mít antihistaminika, nosní spreje, inhalátory či kapky do očí.
Zkřížení alergií
Existuje i tzv. zkřížená alergická reakce mezi proteiny čerstvého ovoce a pyly. Přibližně 70 % lidí, kteří mají alergii na pyly, trpí orálním alergickým syndromem (OAS). Tito lidé po konzumaci čerstvého ovoce pociťují svědění, pálení, brnění či otok rtů, úst, jazyka a hrdla, a to v místech, kterých se dotklo ovoce. Příznaky trvají pouze několik vteřin nebo minut a jen zřídka bývají vážnější.
Které ovoce vám bude vadit vám?
- Alergie na břízu: třešně, višně, jablka, hrušky, švestky, broskve, kiwi, meruňky
- Alergie na ambrozie: melouny, banány
- Alergie na trávy: broskve
Pozitivní kožní testy na podezřelé ovoce může potvrdit diagnózu OAS. Nutné je vyhnout se čerstvému ovoci, vařené či pečené už obyčejně lidé tolerují bez závažnějších reakcí.
(aši)
Zdroj: allergies.about.com