Alergie na kyselinu acetylsalicylovou není zase tak vzácná, jak by se mohlo na první pohled jevit. Pokud se navíc jednou prokáže, většinou je trvalá, a tak nezbývá než se s ní "sžít". Proto by si každý pacient citlivý na tuto látku měl promyslet tzv. "náhradní" řešení nejen u chřipky, ale také pro případ bolestí svalů nebo pohmoždění kotníku.
Odhadovaný výskyt této alergie přitom kolísá mezi 3 a 19 % populace. Navíc je sdružena s alergií na tzv. NSA léky (nesteroidní antirevmatika), které jsou aspirinu příbuzné. Příkladem NSA léků jsou Ibuprofen, Brufen a podobně. Pokud touto alergií trpíte, pak by všechny tyto léky – aspirin i NSA – měly nekompromisně zmizet z vaší lékárničky.
Zbavte se nejen tablet, ale i čípků a kapek
Nezapomeňte, že léky nejsou jen tablety, ale i čípky, masti a gely pro místní použití nebo oční kapky. Neužívejte je, i kdyby vám bylo sebehůř – riziko alergické reakce je opravdu velké.
Pozor na přítomnost aspirinu ve směsových přípravcích
Někdy také může ujít naší pozornosti fakt, že tyto léčivé látky jsou přítomny ve kombinovaných přípravcích, hlavně v těch proti chřipce. Mají totiž masivní reklamu a člověk v počátku nemoci tak snadno podléhá ujištění, jak rychle pomohou. Proto se při jejich nákupu mějte na pozoru a raději dvakrát překontrolujte jejich složení. Příkladem nevhodného výběru je např. Modafen nebo Nurofen, oba totiž obsahují ibuprofen.
Alergie na aspirin se často druží s dalšími alergiemi
U pacientů s alergií na aspirin se doporučuje vyloučit také:
- mentol a thymol (jsou obsaženy např. ve sladkostech, pastách na zuby, léčebném mazání s mentolem),
- hydrokortison sukcinát – používá se u anafylaktické reakce nebo akutních zásahů, často na lékařské pohotovosti; zde je doporučeno jako vhodná látka metylprednisolon,
- benzoáty a metylparaben (konzervanty),
- žluté potravinářské barvivo (tartrazin E – E120).
Co místo aspirinu?
Na teplotu je možné užít přípravky s účinnou látkou paracetamol – ale pozor: 7 % pacientů jej také nemusí dobře snášet. Na utlumení bolesti je doporučována kombinace paracetamolu s guaifenesinem a kofeinem nebo tramadol, ten je ale pouze na lékařský předpis. Tyto léky je vhodné mít po ruce doma v lékárničce raději v dostatečném množství.
Náhradní protizánětlivé léky, které byste měli užívat dlouhodoběji, musí vybrat lékař informovaný o vaší alergii.
Bezpečný gel
Jediným bezpečným a vhodným prostředkem na potírání kůže s protizánětlivým působením (pro případ pohmoždění svalů nebo kloubů) je Yellon gel.
Malý "zlepšovák"
Vždy svoji alergii na aspirin hlaste při všech situacích u lékaře. Do dokladů si dejte třeba jen malé, ale dobře viditelné upozornění, že máte alergickou reakci na aspirin a látky ze skupiny NSA (nesteroidní antirevmatika). V případě nehody nebo náhlé zdravotní události se tak může zdravotnický personál o alergii co nejrychleji dozvědět a zajistí vám bezpečný druh léčby.
(jnl)
Zdroj: www.cipa.cz