#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

I příjemná vůně může spustit migrénu. Lze se jí ale vyhnout

Migrénou trpí v naší populaci asi pětina žen a přibližně 6 % mužů. Ačkoliv příčina migrén není zatím zcela objasněna, jedním z možných spouštěčů může být i tzv. systémová alergická reakce.

Migrénou trpí v naší populaci asi pětina žen a přibližně 6 % mužů. Ačkoliv příčina migrén není zatím zcela objasněna, jedním z možných spouštěčů může být i tzv. systémová alergická reakce, například po vystavení se různým vůním a zápachům. A právě spojitost mezi vůněmi a migrénou zkoumali švédští lékaři.

Migréna není jen bolest hlavy

Ačkoli se slovem migréna často označuje bolest hlavy obecně, není to tak úplně přesné. Záchvat migrény totiž postihuje celé tělo. Při něm dochází ke změně prokrvení jak v mozku, tak i ve zbytku těla. V zásadě v mozku vniká malý otok, který dráždí mozkové pleny a nervová zakončení. Výsledkem je ona známá nesnesitelná bolest a také tzv. aura. Nejobvyklejší aura je zraková, pacienti ji často popisují jako jiskření, záblesky nebo blikání v určité části zorného pole. Může jít i o vlnění nebo chvění viděného.

Podobné jako alergie?

Protože se jedná – podobně jako u alergické reakce – o systémovou reakci, lékaři se ve své studii zaměřili na faktory, které by mohly migrény vyvolávat. Jedním z nich jsou potravinové alergie, zejména na mléčné a pšeničné výrobky. Migrenózní záchvaty ale mohou způsobit i různé vůně a pachy. Pokud se jich alergik načichá, mohou v těle způsobit malou alergickou reakci, která vyvolá bolest hlavy.

Přesycení mozku vjemy

Ze studie švédských lékařů totiž například vyplynulo, že většina pacientů je opravdu na některé vůně a pachy alergická a že jejich načichání jim opravdu způsobuje bolest hlavy. Jak se ale také podařilo prokázat, při delším vystavení se jednotlivým vůním nebo pachům sice nejprve k bolestem hlavy dochází, později se však čichové buňky otupí a bolest hlavy se nejen nezhoršuje, ale dokonce začíná i ustupovat. Přesný mechanismus otupení se sice zatím nepodařilo prokázat, spekuluje se však o "přesycení" části mozku těmito nepříjemnými vjemy.

Vyhněte se nepříjemným vůním

Švédská souhrnná studie tak potvrdila výsledky několika dříve provedených studií, které vznik migrény s expozicí pachům a vůním spojovaly. Naštěstí se díky odhalení původu bolestí dá migrénám z pachů poměrně jednoduše předcházet: prostě se dráždivým vůním vyhýbejte. I první pomoc je vcelku banální: stačí odejít na čerstvý vzduch.

(kam)

Zdroj:
Sjöstrand C. et al.: Migraine and olfactory stimuli., Curr Pain Headache Rep. 2010 Jun; 14 (3): 244–51.
Blau J. N. et al.: Smell and other sensory disturbances in migraine, Journal of Neurology, Volume 232, Number 5, 275–276, DOI: 10.1007/BF00313864

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje