#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Genetická léčba alergie je zatím hudbou budoucnosti

Zásah do genetické výbavy jako boj s alergiemi by nebyl problém. Krásná představa, zatím však bohužel opravdu hodně vzdálená. Jednodušší a rychlejší je stále změna životního stylu.

Zásah do genetické výbavy jako boj s alergiemi by nebyl problém. Krásná představa, zatím však bohužel opravdu hodně vzdálená. Jednodušší a rychlejší je stále změna životního stylu.

Alergie je definována jako nepřiměřená imunitní reakce na látky, které by za normálních okolností takovou reakci vyvolávat neměly. V posledních desetiletích alergiků přibývá a lékaři pátrají po příčinách. Ke vzniku alergie je nutná dědičná vloha, ale také vliv okolního prostředí.

Geny člověka se v rozmezí desetiletí zásadně nemění, dramaticky se však změnil životní styl. Změnilo se nejen okolní životní prostředí, ale také výživa, způsob práce a trávení volného času, medicínská péče, prodělané nemoci. Životní prostředí je znečistěné odpady a vzduch exhalacemi.

Proměnlivé tváře přírody

Mění se flóra i fauna. Vlivem exhalací se z pylových zrn uvolňuje více alergenů. Kůže a sliznice dýchacích cest jsou zplodinami porušovány a to usnadňuje průnik alergenů. Lidé se od narození dostávají do kontaktu s jinými bakteriemi než dříve. Imunita je tak stimulována nesprávným způsobem a to vede k jejím poruchám.

Geny stále stejné

Role genů se za desítky let nezměnila. O tom, které geny jsou za alergie zodpovědné, se dozvídáme postupně a situace rozhodně není jednoduchá. Genů účastnících se rozvoje alergie je patrně mnoho a jejich vzájemné kombinace alergii posilují, nebo naopak tlumí. Představa jejich opravy s cílem léčit alergii je tak zatím značně vzdálená.

Daleko snazší a logičtější než napravovat geny je cesta úpravy životního prostředí a stylu. Před sto lety byly geny lidí přibližně stejné a alergií bylo minimálně. Nyní jsou geny také stejné, ale alergií dramaticky přibylo. Změnu a nápravu tedy musíme hledat v životním stylu. Situace je podobná i u civilizačních chorob. Jsou závažné a je jich mnoho a jejich vzniku by se dalo předejít správným životním stylem. Člověk se totiž patrně nestihl biologicky adaptovat na překotný rozvoj techniky, a proto vznikají nemoci.

Tělo v rovnováze

V těle je nastavena rovnováha psychické a fyzické zátěže, příjmu a výdeje energie, imunitní systém je zvyklý na určitou stimulaci. Pokud je tato rovnováha kvůli civilizačním zásahům porušena, tělo se snaží adaptovat, ale rozvoj techniky je rychlejší, a proto vznikají nemoci.

(van)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje