#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Dědičnost a pravděpodobnost alergií

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na alergeny (látky dráždící imunitní systém). Na vzniku alergie se do určité míry podílí i dědičnost.

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému na alergeny (látky dráždící imunitní systém). Na vzniku alergie se do určité míry podílí i dědičnost. Ta pak způsobuje, že u dětí rodičů s alergií je vyšší pravděpodobnost jejího vzniku. 

Při znalostech výskytu alergie u rodinných příslušníků můžeme určit přibližné riziko dětí rodiny:

Riziko však hned nemusí znamenat rozvoj alergie. Podstatou dědičnosti je pouze získání určité vlohy. Na tom, jestli se projeví, se podílí řada dalších faktorů. Na vině je nezdravé životní prostředí – smog, kouření, nevhodné vytápění, nedostatečné větrání. Svůj vliv má i životní styl plný stresu, nesprávný jídelníček a nedostatek pohybu. Vychází se i z hypotéz, že alergie se objevují tam, kde v dětství neproběhly běžné dětské, zvláště střevní infekce. To znamená v extrémně čistém prostředí, s maximem dodržování hygieny. Více o tomto tématu naleznete v textu Je zvýšená hygiena příčinou zvýšeného výskytu alergií? na www.pylovasluzba.cz

Může se stát i to, že dědičný základ "přeskočí" jednu generaci. Pak se alergie projeví až u vnuků nebo pravnuků. Pozornosti odborníků neujde ani souvislost pohlaví a alergií – ukazuje se totiž, že jí více trpí chlapci než dívky. Výzkumem genetiky alergií se v současnosti zabývá mnoho vědeckých skupin. Hledají se geny odpovědné za rozvoj alergických reakcí. Řadu z nich se podařilo v nedávné době objevit. Na základě jejich znalostí pak budeme moci lépe porozumět samotnému mechanismu vzniku tohoto onemocnění.

(nes)

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje