Blíží se čas předvánočních příprav a nákupu dárků. Lidem bez alergie lze koupit prakticky cokoli, ale co pořídit přecitlivělým dětem a dospělým? Riziko nežádoucí reakce – myšleno té zdravotní – často dárce neodhadne. Proto nabízíme pár následujících nápadů.
V hračkářství kontrolujte
Obecně se nemusíte bát hraček, jako jsou pohádky na DVD nebo pěkná knížka. V případě panenek či autíček ale vždy zjišťujte, z čeho jsou vyrobeny a zda neobsahují nebezpečné látky. Starším dětem-alergikům se zavděčíte technickým dárečkem, případně počítačovou hrou či zábavným výukovým programem. U menších dětí pak volte spíše deskovou variantu her.
Pozor na plyšáky!
Typickým dárkem, který potěší hlavně ty nejmenší, je plyšák. V případě malých alergiků ale rodiče čeká časté praní takového měkkého "mazlíčka", což ne každá hračka snese. Po pár vypráních se většinou stává neatraktivní nebo i nepoužitelnou. Jenže děti se můžou na hračku citově fixovat a pak se těžko dají přesvědčit, že nastal čas odložit ji do popelnice. Proto je třeba známé a příbuzné upozornit, jaká rizika s sebou plyšový dárek nese. Naštěstí dnes jsou již k dostání i hypoalergenní plyšáci, jen je třeba po nich více pátrat.
A co pro dospělé?
Kosmetiku a parfémy vybírejte opravdu opatrně, aby se po prvním použití a následné vyrážce nestaly jen ozdobou na polici. Obezřetní buďte i v případě bižuterie – často obsahuje nikl, který alergii zhoršuje i vyvolává. Darovat bez obav naopak můžete:
- hypoalergenní soupravu peřin,
- čističku vzduchu,
- keramiku či porcelán,
- knihy a DVD,
- zážitkový poukaz (třeba na večeři, za kulturou, na adrenalinový zážitek apod.),
- pozvánku na pěknou zimní či letní dovolenou,
- prodloužený víkend ve wellness centru.
(jakr)
Zdroj: www.achooallergy.com