Příznaky alergie bývají velmi pestré. Typické symptomy přecitlivělosti na pyl zahrnují nejen známou alergickou rýmu a dýchací obtíže, ale i svědění a zčervenání očí doprovázené slzením. To ohlašuje zánět spojivek. Jde o problém, který dokáže postiženým pořádně znepříjemnit pobyt venku. Toho se ale při konjunktivitidě vzdávat nemusíte. Existují způsoby, jak oči chránit, aby nebyly vystaveny alergenům, i jak obtíže spojené s alergií potlačit.
Pálivý zánět
Postižení očí spojené se sennou rýmou (alergickou rinitidou) se obvykle objevuje během pylové sezóny. Tyto problémy ale mohou být i trvalého rázu a obtěžovat některé jedince po celý rok. Při zánětu spojivek neboli konjunktivitidě je postižena sliznice pokrývající vnější povrch oka a vnitřní stranu víčka. Spojivky jsou vystaveny alergenům více než jiné části oka, a proto se alergie projeví právě zde. Problém se ohlásí následujícími příznaky, běžně u obou očí současně:
- svěděním a zčervenáním,
- otokem víček,
- slzením.
Nejčastější viníci
Mezi běžné spouštěče výše uvedených potíží patří především inhalační alergeny:
- pyly (stromů, květů i trav),
- roztoči,
- plísně,
- domácí mazlíčci (kočky, psi, křečci, morčata),
- jiná zvířata (koně, ptáci, …).
Jak se bránit
- Důležitá je snaha obtížím předcházet.
- Vyhýbejte se kontaktu s alergenem, rozhodně by se vám pyl neměl dostat do očí.
- Noste černé brýle, ochrání vás nejen před UV zářením (které též k zánětu spojivek přispívá), ale i před pylem.
- Vhodné jsou procházky ráno a večer nebo po dešti.
- Pokud už se u vás konjunktivitida objevila, nechte pokud možno oči v klidu a můžete zkusit aplikovat chladné obklady. Nepomáhají-li, úlevu přinesou kapky do očí proti alergii obsahující stabilizátory žírných buněk a antihistaminika.
(hak)
Zdroj: www.phadia.com