V poslední době přibývá výskytu alergií během stomatologického ošetření a po něm. Příčinou mohou být i stoupající nároky na zubní výplně, korunky, implantáty a rovnátka, které vedou k využívání nových materiálů v zubním lékařství.
Obecně je možné říci, že se zhoršujícím se znečištěním životního prostředí se zvyšuje i riziko rozvoje alergie. V zubním lékařství ale navíc došlo v posledních letech k rychlému rozvoji technologií a použitých materiálů. A protože jde o látky, které jsou teprve krátce vyzkoušené, je u nich vyšší riziko, že spustí alergii.
Spouštěčů je víc
V oblasti stomatologie je paleta možných „viníků“ přecitlivělé reakce velmi pestrá. Zahrnuje například:
- syntetické materiály,
- implantáty,
- anestetika,
- kovy,
- amalgámy,
- kostní náhrady,
- latex,
- dezinfekční prostředky i další běžně užívané látky,
- léky.
Že je něco špatně, určitě poznáte
Příznaky alergie při nebo po stomatologickém zákroku jsou různorodé:
- Může jít o zánět sliznice dutiny ústní, vyrážku na kůži i možné astmatické komplikace.
- Časté je také opožděné a zhoršené hojení rány.
- Objevují se i otoky a zánět na jazyku a rtech, které může doprovázet pálení postižené oblasti a porucha chuťových vjemů.
- Setkání s alergenem může v nejtěžším případě skončit anafylaktickým šokem, tedy život ohrožujícím stavem, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Kdo je v ohrožení
V největším nebezpečí se nacházejí jedinci, v jejichž v rodině je alergická zátěž. K rozvoji nepříjemné reakce dochází, jestliže měl imunitní systém už v minulosti příležitost setkat se s alergenem – nastává tzv. senzibilizace. Ta vzniká při opakovaných kontaktech se spouštěčem a je zodpovědná za výraznější projevy přecitlivělosti. Předpokladem pro alergickou reakci na zubařském křesle je proto již dřívější setkání s danou látkou – ať již při předchozích ošetřeních, nebo ve vašem okolí.
Počet pacientů, u kterých se alergická reakce rozvinula v ordinaci zubaře nebo krátce po její návštěvě, v předchozích letech výrazně stoupl. Proto je třeba věnovat těmto projevům pozornost a s ošetřujícím stomatologem probrat možná rizika.
(hak)
Zdroj: www.mein-allergie-portal.com