Každý z nás se někdy setkal s potravinovou alergií, ať už u sebe, nebo u svých známých. Její výskyt se však v poslední době prudce zvyšuje a lékaři si kladou otázku, jak je to možné. Američtí vědci možná našli odpověď.
Nebezpečí z kohoutku
Podle americké studie publikované v časopise Annals of Allergy, Asthma, and Immunology je jedním z důvodů nadměrná přítomnost chloru v našem každodenním životě. Máte pocit, že se chemikáliím zdárně vyhýbáte? Bohužel, v některých případech se jim vyhnout nelze. Například dichlorfenoly jsou chemické látky, se kterými se setkáváme každý den. Kde?
- V pitné vodě z kohoutku.
- Při konzumaci ovoce a zeleniny ošetřených pesticidy.
Působením těchto látek v našem organismu dochází ke snížení tolerance některých potravin a tím k rozvoji alergií. Zajímavé je, že citlivost na alergeny z ovzduší se nezvyšuje – dichlorfenoly působí jen na alergeny procházející naším trávicím traktem.
Pomohou bio potraviny?
Mnozí lidé si myslí, že problém vyřeší nákupem bio potravin. Nicméně i zde musíme být opatrní – značka bio není zárukou pěstování ovoce a zeleniny bez jakéhokoli z chemických „pomocníků“. Koncentrace těchto látek by tu ale opravdu měla být snížená. Na druhou stranu vyvstává problém se zvýšeným množstvím plísní, které způsobují nejen alergie, ale i jiné zdravotní problémy.
Pravda o vodě
Kvalita pitné vody v České republice je od roku 2004 zaznamenávána Státním zdravotním ústavem. Na výsledky z vašeho kraje se můžete kdykoliv podívat na www.szu.cz. V případě, že se rozhodnete pro nákup balené vody, nezapomeňte, že i ta se rozděluje do několika kategorií a není vždy zárukou pramenitého zdraví. Veškeré informace o jejím složení by měly být dostupné na etiketě.
Pokud trpíte potravinovou alergií, pokuste se chloru vyhnout – ovoce i zeleninu pečlivě omývejte a kontrolujte, jak je na tom vaše voda. I když to nepomůže od alergie, tělo vám stejně poděkuje.
(jez)
Zdroj: www.annallergy.org