#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Chilli papričky budou pomáhat v boji proti rýmě

Ostré chilli papričky rozpláčou i tvrdé chlapy. Mohou být ale i zdraví prospěšné – nosní sprej vyráběný z výtažků chilli papriček potlačuje zánět ve vedlejších nosních dutinách, který způsobuje chronickou rýmu.

Ostré chilli papričky rozpláčou i tvrdé chlapy. Mohou být ale i zdraví prospěšné – nosní sprej vyráběný z výtažků chilli papriček potlačuje zánět ve vedlejších nosních dutinách, který způsobuje chronickou rýmu. Tyto výsledky přináší nově zveřejněná studie amerických vědců.

Chilli v kuchyni i v medicíně

Chilli papričky (latinsky Capsicum annuum) obsahují capsaicin – látku, která způsobuje pálivou chuť papriček, pro kterou mají své nenahraditelné místo především v jihoamerických kuchyních. Capsaicin se užívá také v medicíně – je součástí přípravků ulevujících od bolesti, které se aplikují lokálně přímo na bolavé místo. Nyní se vědci snažili objevit, zda by capsaicin nemohl být prospěšný i v jiných oborech medicíny.

Papričky v nosních kapkách

Představa, že si člověk bude aplikovat něco tak pálivého, jako jsou chilli papričky, do nosu je přinejmenším zarážející. Vědci ale dokázali, že nosní spreje s capsaicinem pomáhají lidem s dlouhodobou rýmou, která nemá alergický podklad. Pacienti zařazení do studie byli náhodně rozděleni na dvě skupiny – jedna skupina dostávala nosní sprej s capsaicinem a druhá dostávala placebo – sprej, který vypadá úplně stejně, ale neobsahuje danou, potenciálně léčivou látku. Žádný z pacientů však nevěděl, ke které skupině patří a který z přípravků dostává. Po dvou týdnech léčby hodnotili všichni pacienti účinek – pacienti, kteří používali nosní sprej s capsaicinem, udávali zlepšení svých obtíží častěji než pacienti, kteří používali placebo.

Lék budoucnosti

Ještě je však potřeba dalších výzkumů, aby se tento předpoklad dal využít. Zatím totiž všechny připravené preparáty obsahující capsaicin byly příliš ostré, a nedaly se tudíž použít bez lokálního znecitlivění nosní sliznice. Farmaceutické firmy tak mají před sebou výzvu, zda by se tímto směrem nemohla ubírat novodobá léčba rýmy. Všichni totiž známe pořekadlo, že rýma bez léčby trvá týden, kdežto léčená rýma 7 dní…

(vesa)

Zdroj: www.sciencedaily.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje