Mycí, prací a čisticí prostředky – všechny obsahují látky, které dráždí naší pokožku. Přestože je v současnosti často používán termín hypoalergenní, z odborného hlediska neexistují důkazy o tom, že by nějaký prostředek mohl být takto označen.
Když pokožka říká Již ne
Detergenty jsou chemické čisticí prostředky běžně používané v domácnosti. Škodlivě na naši pokožku působí dvěma hlavními mechanismy:- Rozpouští ochrannou bariéru kůže tvořenou tuky a mastnými kyselinami, která chrání pokožku před vysycháním a ztrátami vody. Vysušená pokožka pak dovoluje pronikat škodlivinám hlouběji k vrstvám kůže, se kterými by normálně do styku nepřišly.
- Aktivují buňky zodpovědné za obranu kůže před cizorodými tělesy a výsledně mohou vyvolat až zánět kůže – dráždivou kontaktní dermatitidu. Ta se projevuje zarudnutím, pálením a bolestivostí rukou, pokožka může přejít od zpočátku vysušeného a svráštělého vzhledu až po skelnatý, opařený vzhled. Obtíže by měly ustupovat při vynechání kontaktu s prostředkem.
Alergenní potenciál
Efekt detergentů je kumulativní, to znamená, že čím častěji a čím déle je naše kůže vystavována jejich účinku, tím větší je šance, že se dopracujeme k dráždivé kontaktní dermatitidě. Podrážděná pokožka má navíc větší sklon vyvinout si na některou z látek alergickou reakci. Navíc nemusí zůstat u alergie na danou konkrétní látku, ale tělo může začít reagovat alergicky na strukturou podobné masti, krémy či léky.Dodržováním následujících pravidel snížíte riziko podráždnění kůže:
- Mycí, prací a čisticí prostředky používejte vždy v koncentracích uvedených v návodu a jen po nezbytně dlouhou dobu.
- Po použití si opláchněte ruce vodou a natřete ruce vhodným krémem.
- Používejte ochranné pomůcky – určitě všude tam, kde je to výrobcem doporučeno. Pokud ale při manipulaci s jakoukoli chemikálií, třeba i při obyčejném mytí nádobí, použijete například gumové rukavice, rozhodně chybu neuděláte.
- Volte prostředky s hodnotou pH kolem 5,5, tedy neutrální.
(tms)
Zdroj: emedicine.medscape.com