Zarudlé oči, pálení, svědění a nadměrné slzení. Pro alergika často důvěrně známé záležitosti. Ovšem tyto nebo podobné příznaky běžně popisují i nealergici. Kde a jak hledat příčiny obtíží?
Zrak namáháme neustále
I když se během evoluce oko vyvinulo téměř k dokonalosti, na některé situace se připravit nemohlo. Například řada dnešních činností nutí člověka bez přestávky zaostřovat na určitou vzdálenost. Během práce na počítači také méně mrkáme a nedostatečně tak oči zvlhčujeme. A pokud je zrak postižený navíc alergickým zánětem, toleruje ještě menší stupeň zátěže, než když je zdravý. Nejvíce oči zatěžujeme:
- při dlouhém čtení,
- pod špatným osvětlením,
- během práce na počítači,
- řídíme-li auto,
- při všech činnostech, které vyžadují zrakovou soustředěnost.
Unavené a rozostřené
Rozpoznání únavy očí, na rozdíl od jiných zrakových onemocnění, nám zřídkakdy činí problém. Většinou totiž moc dobře víme, v jaké situaci nás oči začaly bolet, pálit či svědit. V některých případech bývají spíše uslzené, jindy zase suché. K typickým příznakům patří také zvýšená citlivost na světlo. Vzácněji se objevuje i rozmazané vidění, vidění dvojmo nebo poruchy zaostřování do různých vzdáleností.
Naučte se bránit
Předcházet únavě očí se dá. Obecně odborníci doporučují držet se několika následujících zásad.
Světlo
- Při čtení nebo drobné práci dbejte na správné osvětlení. Kniha nebo pracovní plocha by měly být dobře nasvíceny, ale zároveň by zdroj světla neměl svítit do očí.
- Při sledování televize je vhodnější mít místnost lehce osvětlenou ještě jinak než jen obrazovkou – oči se tak méně unaví, protože se sníží kontrast mezi televizí a okolním prostředím.
Počítač
- Počítač umístěte do vzdálenosti půl metru před sebe (někdy se doporučuje i vzdálenost jednoho metru). Pokud je text příliš malý, zvětšete velikost písma. Obrazovka by měla být umístěna v úrovni očí nebo lehce níže. Klávesnici mějte rovně před obrazovkou, umožní to přímý pohled na obrazovku.
- Nastavte správně jas a kontrast monitoru. Pozadí textu by vám nemělo připadat ani moc světlé ani tmavé. Mírné snížení kontrastu vede k menším nárokům na oči. Odlesky z okolí můžete minimalizovat antireflexní deskou.
- Udržujte čistou obrazovku – prach na ní může nadměrně odrážet světlo z okolí.
Relaxace
- Dopřejte očím oddych od ustavičného pohledu na monitor. Konkrétně je doporučováno se po dvaceti minutách alespoň 20 sekund dívat někam do dálky. Existují i různá relaxační cvičení, při kterých si svaly oka odpočinou – zkuste například vložit obličej se zavřenýma očima na pár sekund do dlaní, nadechovat se nosem, na chvíli zadržet dech a poté pomalu vydechovat.
- Mrkejte vědomě častěji. Před monitorem tak činíme méně než obvykle a oči se stávají vysušenými a zranitelnými. Pokud máte i tak oči vysušené, zvažte používání tzv. umělých slz (oční kapky na zvlhčení).
- Noste správně zkorigované brýle. Vyplatit se mohou také speciální brýle a kontaktní čočky pro práci na počítači.
- Správná léčba alergických příznaků zvýší odolnost vašich očí vůči zátěži.
Pokud ani při dodržování výše uvedených rad únava očí neodezní, navštivte odborníka. Prohlídku pak rozhodně neodkládejte, pokud si všimnete výpadku v zorném poli nebo objeví-li se dvojité vidění.
(blš)
Zdroj: www.mayoclinic.com