Je to obecně velmi oblíbená část roku. Žádná vedra, ale ani zima, z oblohy nespadne často ani kapka a podzimní vlezlý vítr ještě spí. Poněkud jiný pohled na věc mají ovšem alergici. Pro ně totiž prodloužené léto znamená delší pylovou sezónu, není tedy divu, že by mnozí z nich klidně vyměnili teplé dny babího léta za sychravý podzim.
Ve znamení vlajících pavučin
Babí léto, tedy teplé, suché a bezvětrné počasí konce léta a začátku podzimu, patří k tzv. singularitám. Meteorologové toto slovo používají pro odchylku od celkového trendu počasí – ta vzniká tím, že začnou převažovat určité povětrnostní podmínky. V případě babího léta je to tlaková výše, která setrvává nad střední a jihovýchodní Evropou. A důvod, proč toto období dostalo své zvláštní jméno? Právě v těchto dnech můžeme totiž pozorovat hojný výskyt volně vlajících pavučin drobných pavouků. Ty mohou při troše fantazie připomínat tenké šedé "babské" vlasy.
V hlavní roli počasí
Každý alergik ví, že počasí zásadním způsobem ovlivňuje délku a průběh pylové sezóny. Mírná zima je většinou předzvěstí brzkého nástupu pylové sezóny, protože stromy začnou dříve produkovat pyl. Pozdní příchod chladného počasí zase konec tohoto období oddaluje. Co se deště týká, ten někdy alergikům pomáhá, jindy hraje proti nim. Krátkodobě sice dokáže snížit množství pylu přítomného ve vzduchu, avšak v konečném důsledku může vést k urychlení růstu a k většímu počtu pylových zrn. Například jarní deště mají na svědomí velké množství pylu ve vzduchu nejen na konci jara, ale i na začátku léta.
Konec plísní
Pro některé lidi trpící alergií ale teplé a suché počasí babího léta může přece jen znamenat dobrou zprávu. Zejména sucho totiž nepřeje plísním, takže alespoň na této frontě nastává prozatím klid. Je však velmi pravděpodobné, že po letošním deštivém a chladném létě by si případné babí léto rádi užili i ostatní alergici.
(blš)
Zdroje:
www.weather.com
www.pollen.com
cs.wikipedia.org/wiki