Atopická dermatitida představuje pro svého nositele často celoživotního protivníka. Vedle kožních příznaků je toto onemocnění nezřídka spojeno i s dalšími alergickými projevy, jako je senná rýma, bronchiální astma, alergické záněty spojivek či kopřivka. Vzniká tak soubor příznaků nazývaný atopický syndrom.
Nebezpečí ukryté v genech
Příčinou vzniku ekzému při atopické dermatitidě je vrozená přecitlivělost na určitý typ alergenu v kombinaci s anomáliemi kůže, která netvoří vůči těmto alergenům dostatečnou bariéru. Postižená kůže je:
- suchá,
- tenká,
- zarudlá,
- svědící.
Úporné svědění pokožky je pro tuto nemoc bohužel typické. Budí člověka ze spaní, a je tak často důvodem zvýšené únavy během dne a s ní související podrážděnosti. Škrábání, kterému jde jen velmi těžko odolat, může usnadnit vstup bakterií do ložisek ekzému a zapříčinit i nebezpečnou bakteriální infekci.
Již od kolébky
Přestože se atopická dermatitida může projevit v jakémkoliv věku, první příznaky na sebe obvykle nenechají dlouho čekat a potrápí už malé děti. U miminek se ekzém nejčastěji objeví v oblasti hlavy a tváří, později se přesouvá:
- do loketních a podkolenních jamek,
- na zápěstí a kotníky,
- do oblasti krku,
- kolem úst a očí.
Život s ekzémem
Vedle užívání lékařem doporučených léků se v boji proti ekzému osvědčila i lázeňská terapie, pobyt u moře, léčba světlem, ale také psychoterapie či akupunktura. Zcela zásadní jsou pak opatření zabraňující zhoršení příznaků choroby, mezi která patří například:
- omezení kontaktu s alergeny (prachem, pylem, roztoči a dalšími),
- pravidelné promašťování kůže hypoalergenními mastmi,
- upřednostnění krátké sprchy před koupelí,
- volba vhodného, ideálně bavlněného oblečení.
(veri)
Zdroj: www.medicinenet.com