Jeden flíček na kůži, který sice svědí, ale vám se zdá zbytečné s ním obtěžovat lékaře. Pokud je vám tento přístup povědomý, možná si zakládáte na větší problém, než to na první pohled vypadá. Může totiž jít o první příznak atopického ekzému.
Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním u dětí.
První projevy se většinou objeví nejdříve několik týdnů po narození. Je to zarudnutí a šupinatění kůže, které nastává kvůli probíhajícímu zánětu. Kůže výrazně svědí. Podstatou onemocnění je jednak alergie, jednak vrozená odchylka ve stavbě kůže, která je propustnější a vlivem toho dochází ke zvýšeným ztrátám vody a také ke snadnějšímu průniku škodlivin.
Kůže ekzematiků je také náchylnější k infekcím. Její přirozený ochranný film je narušen a snadněji vznikají virové a bakteriální infekce. Velmi závažný průběh mohou mít u ekzematika infekce herpetické, jako jsou plané neštovice. K bakteriím, které ekzematiky nejvíce ohrožují, patří zlatý stafylokok. Způsobuje hnisavá onemocnění kůže i vnitřních orgánů.
Bakterie tvoří mnoho škodlivých působků, kterými si usnadňuje průnik do těla hostitele. Tyto působky ale také vyvolávají přehnanou imunitní reakci napadeného hostitele, která vede ke zničení bakterie, ale poškozuje i okolní zdravé tkáně. Ekzém se tak zhoršuje. Atopický ekzém je tedy vhodné řešit včas, již při minimálních projevech.
K základním opatřením patří:
- Zamezit dráždění kůže – vše, co přichází do styku s kůží, by mělo být hladké, prodyšné a prosté chemikálií. Z textilií je nejlepší opraná bavlna.
- Vyhýbat se parfémům a avivážím.
- Kůži nevysušovat nadměrným používáním mýdla.
- Kůži promašťovat.
- Vyhýbat se alergenu, který ekzém zhoršuje.
Pokud tato péče nestačí, je většinou nutné použít hormonální masti – kortikoidy nebo obdobnou léčbu, potlačující přehnané imunitní reakce v kůži. Atopický ekzém je rozhodně nutné řešit vždy, a pokud možno včas.
(van)