Různé vyrážky jsou v novorozeneckém období velmi časté a někdy pro rodiče znepokojivé. Některé jsou zcela běžné, jiným je třeba věnovat větší pozornost.
Většinou jsou vyrážky zapříčiněny pouze adaptační reakcí kůže na změnu okolního prostředí a na hormonální změny, která záhy odezní. Novorozenec se jinak jeví zcela zdráv a prospívá. Pokud je ale vyrážka provázena známkami infekce, je nutné podrobnější vyšetření.
Kůže novorozence má ve srovnání s dospělým své zvláštnosti:
- kompletní stavbu nabývá během 24. týdne nitroděložního vývoje
- obsah vody je větší než u dospělého a tvoří 80 %
- její propustnost je zvýšená – proto má novorozenec i větší ztráty vody kůží
- léčiva podávaná na kůži se více vstřebávají do celého organismu
- spojení mezi jednotlivými vrstvami kůže je u novorozenců nepevné – dochází snadno k tvorbě puchýřů
- cévy jsou křehké – snadněji krvácejí i při malém poranění
- melanocyty (pigmentové buňky) obsahují méně kožního barviva – to způsobuje zvýšenou citlivost na UV záření
Bíločervená kombinace
Z popsaných odlišností vyplývá tedy i celkově větší citlivost kůže k různým škodlivinám. Jedním z nejčastějších kožních projevů novorozeneckého věku je tzv. toxický exantém. Je to vyrážka po celém těle – bělavé pupínky s červeným lemem. Typický obraz se vyskytuje u 50–70 % zralých novorozenců. Příčina není známa, nejspíše je to reakce na zevní škodliviny. Maximum výsevu je 2. nebo 3. den, postupně samovolně mizí a po 3. týdnu je velmi vzácná. Tato vyrážka nevyžaduje žádnou léčbu.K velmi častým kožním vyrážkám novorozenců patří také tzv. seboroická dermatitida. Začíná koncem novorozeneckého období a je typická spíše pro kojenecký věk. Je charakterizována zarudlými skvrnami hrubší kůže a tvorbou mastných šupin, nejvíce ve vlasaté části hlavy, dále v místech zapářky a na obličeji okolo obočí a v nosolícních rýhách. Příčina není jasná, někdy se uvažuje o kvasinkové infekci. Vztah seboroické dermatitidy k atopickému ekzému není vyjasněn. Někteří autoři ho popírají, někteří tvrdí, že se jedná o totéž onemocnění. Je pravdou, že zhruba 1/3 dětí, které měly seboroickou dermatitidu, má v pozdějším věku typické projevy atopického ekzému.
Atopický ekzém prozradí obličej
Atopický ekzém jako takový je u novorozenců extrémně vzácný. Začíná se objevovat až po prvním měsíci věku, v 85 % případů však až po třech měsících.Počáteční projevy jsou většinou na pokožce obličeje, ale může být postiženo i celé tělíčko:
- zarudnutí
- zanícení
- svědění
- mohou se tvořit i puchýřky a krusty
S věkem se projevy stávají postupně méně zánětlivými, převažuje šupinatění a suchost. Projevy se stěhují do typických oblastí – loketní jamky, podkolení.
Atopický ekzém tedy v porodnici pozorovat nemůžeme, většinou je to zmíněná seboroická dermatitida nebo jiné onemocnění.
(van)