Problémy v podobě atopického ekzému nebo bolestí hlavy mohou začínat již v dětství. V obou případech jde o výsledek vrozených a získaných příčin. Dědičné vlohy ovlivnit zatím nelze, ale řadu vnějších faktorů ano. Jedním z nich je životospráva.
Atopici častěji trpí bolestmi hlavy než zdravá populace. Tým německých vědců si stanovil přímo detektivní úkol: vystopovat příčiny, které tyto obtíže zhoršují. Atopický ekzém je časté onemocnění − vyskytuje se až u 20 % všech evropských dětí. Rozhodující pro další průběh nemoci je období puberty – u některých pacientů se může nemoc zcela vyléčit, u jiných podstatně zhoršit. To platí i pro bolesti hlavy.
Vědci sledovali přirozený průběh onemocnění u 4 000 pacientů. Zaměřili se na období mezi devíti a jedenácti roky a také na teenagerský věk mezi 16 a 20 lety. Identifikace příčin zdravotních problémů může mnoha atopikům změnit život k lepšímu.
Příčiny, které mají vliv na další průběh nemoci:
- Věk – dívky mají větší riziko onemocnět v období puberty.
- Pohlaví – chlapců je mezi atopickými dětmi více.
- Zaměstnání – zdaleka největší vliv na zhoršení atopie má zaměstnání. Největší zhoršení se zjistilo u atopiků, kteří pracovali v pekárnách, v nemocnicích a v úklidu.
- Životní styl – atopii zhoršuje i kouření a špatná životospráva.
Bolesti hlavy i atopický ekzém lze mírnit:
- zdravou stravou,
- nekuřáctvím,
- abstinencí alkoholu,
- omezením pití kávy,
- dostatkem pohybu,
- vyvarování se rizikových činností (práce s chemikáliemi, …).
Kombinace častých migrén a atopického ekzému je pro nemocného velmi nepříjemná a snižuje kvalitu života. Zdravá životospráva je tak nejlepší prevencí a dokáže v tomto případě "zabít dvě mouchy jednou ranou".
(jav)
Zdroj:
www.uni-muenchen.de
debeka.gesundheitsportal-privat.de