Astmatem u nás trpí přibližně 11–15 procent dětí. Může se stát, že při určité kombinaci nepříznivých faktorů dojde k prvnímu astmatickému záchvatu právě při změně prostředí a životního rytmu – v cizině, na cestách nebo třeba na táboře. Samozřejmě není cílem dítě mimo domov nepustit, ale spíše předcházet možným nebezpečím.
Ve většině případů je astma u dětí spojeno s alergií. K hlavním příznakům astmatu patří dušnost, pocit nemožnosti nadechnout se, dušnost po námaze, sípání, suchý kašel, kašel v noci. Zhoršení příznaků může nastat při virové infekci, při zvýšené námaze ve studeném vzduchu nebo po kontaktu s alergeny.
Léky vždy na dosah
Astmatik by proto měl mít své léky vždy u sebe. Pokud jede dítě na tábor, vyplňují rodiče dotazník, kde je nutné co nejpečlivěji uvést jednak pravidelnou léčbu a také situace, které vyvolávají dítěti dechové obtíže, a také přesný návod, jak postupovat při léčbě akutního záchvatu. Také pacient sám by měl být se strategií léčby dobře obeznámen.
Kontrolní prohlídka
Vhodná je před prázdninami návštěva ošetřujícího lékaře, který zkontroluje nejen aktuální stav, ale také vybaví pacienta nezbytnými léky na celé prázdniny a ověří správnost techniky podávání inhalačních léků.
Obecně by se astmatici měli vyhýbat prašnému prostředí a prostorám se zvýšenou koncentrací alergenů v ovzduší. Na letním táboře to mohou být hlavně stodoly, sýpky a stohy sena. Zde se vyskytuje jednak pyl, ale také spory plísní a často i alergeny myší, ptačí a kočičí. Práce se zemí, vykopávání drnů a hloubení drenážních příkopů okolo stanu může zvířit spory půdních plísní.
Oheň raději ne
Posezení u ohně a vdechování kouře je pro astmatiky také riskantní. Inhalace kouře z dříví vede k podobným změnám jako inhalace kouře tabákového. Bylo to prokázáno i v dlouhodobém měřítku, kdy čínské venkovské ženy, které celý život vaří na otevřeném ohni, mají stejně vysoký výskyt chronické obstrukční plicní nemoci jako kuřáci cigaret.
Pobyt v přírodě zvyšuje možnost setkání s různými zvířaty. Pro alergiky na hmyzí bodnutí, kteří mají současně astma, mohou být reakce velmi nebezpečné. Proto by měli dodržovat bezpečnostní opatření – nejíst venku, nechodit naboso, nenosit pestré šaty, nevonět se.
Plánovat se vyplatí
Pro usnadnění léčby případných akutních alergických a astmatických obtíží je nejlepší vybavit pacienta písemným plánem. Usnadní to i práci lékařům, kdyby bylo nutné ošetření na pohotovosti bez přítomnosti rodičů, v doprovodu vedoucích nebo zdravotníků tábora.
(van)