#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Antialergika bez předpisu – zorientujte se!

Alergie sama o sobě je nepříjemná, ovšem návštěva lékárny a výběr léků bývá často pro pacienta opravdovým stresem. Nabídka volně prodejných přípravků na alergii se totiž na první pohled jeví nesmírně široká a odrazuje od důkladnějšího zkoumání.

Alergie sama o sobě je nepříjemná, ovšem návštěva lékárny a výběr léků bývá často pro pacienta opravdovým stresem. Nabídka volně prodejných přípravků na alergii se totiž na první pohled jeví nesmírně široká a odrazuje od důkladnějšího zkoumání. Jenže ve skutečnosti existuje pouze několik skupin léků, a přípravky jsou si navíc navzájem velmi podobné.

Tři možnosti

Bohužel téměř všechny existující léky proti alergii neléčí příčinu, ale pouze potlačují příznaky. Tyto přípravky sice brzdí projevy, ale po jejich vysazení dochází opět k návratu a rozvoji tohoto stále častěji se vyskytujícího onemocnění. K léčbě alergií se používají léky z několika skupin, ovšem volně prodejné léky bychom našli pouze ve skupině antihistaminik, dekongestiv a kortikosteroidů.

1. Antihistaminika

Jsou základním pilířem léčby alergií. Léky z této skupiny snižují účinek histaminu, který se uvolňuje během alergické reakce. Tato látka má na svědomí většinu příznaků alergie, tedy otoky, zarudnutí, svědění či zvýšenou sekreci.

Vyrábí se v různých lékových formách:

1. pro celkové užití:

2. pro místní použití:

Dnešní moderní léky tzv. 2. a 3. generace určené pro celkovou léčbu nemají zpravidla žádné vedlejší účinky. V místě nejúpornějších projevů se pro posílení léčby používají léky do nosu nebo do očí.

2. Dekongestiva

Během alergické reakce dochází k rozšíření cév. To vede k otoku, zarudnutí a zvýšení sekrece. Léky ze skupiny dekongestiv zařídí zúžení cév v postižené oblasti, čímž se zmírní projevy alergie. Existují ve formě nosních kapek, sprejů, gelů či očních kapek.

3. Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou léky velmi často používané téměř ve všech medicínských oborech. Jejich léčivá schopnost spočívá v tom, že dokážou tlumit zánět. Ten mimo jiné provází také alergická onemocnění a způsobuje nepříjemné projevy, jako například ucpaný nos, kýchání, svědění, rýmu, zarudlé spojivky aj. Kortikosteroidy se používají zejména u senné rýmy ve formě nosního spreje, na lékařský předpis u astmatu (inhalačně nebo jako tablety u závažných forem) a u kožních alergických onemocnění.

Naučte se vybírat

Vždy informujte lékaře!

I když si budete volně prodejné léky nakupovat sami, vždy byste o tom měli svého lékaře informovat. Jen tak bude schopný kombinovat vhodné léky a vaši léčbu smysluplně řídit.

(blš)

Zdroj: www.webmd.com

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje