Nejtěžší alergickou reakcí je náhlá celková závažná alergická reakce, která může končit smrtí. Často vede nejprve k selhání krevního oběhu, poklesu krevního tlaku, a pokud není rychle a intenzivně léčena, pacienta nakonec zahubí. Seznamte se s anafylaxí.
K její diagnóze stačí splnění některého z uvedených tří kritérií:
- náhlý začátek nemoci (minuty až několik hodin) s postižením kůže (kopřivkou, svěděním, zarudnutím) nebo sliznice – otokem rtů, jazyka a v dutině ústní nebo kůže i sliznice současně – a k tomu dušnost nebo snížený tlak nebo pokles tlaku, mdloba, porucha svěračů;
- dva nebo více z následujících příznaků, které vznikly v minutách až hodinách po kontaktu s pacientovým alergenem:
- postižení kůže a sliznic jako v bodě 1,
- dechové obtíže,
- pokles krevního tlaku nebo příznaky s tím související,
- přetrvávající zažívací obtíže – křeče v břiše, bolesti, zvracení;
- pokles krevního tlaku po kontaktu s pacientovým alergenem během minut až hodin:
- u dětí nízký systolický tlak nebo jeho pokles o 30 %,
- u dospělých systolický tlak pod 90 mmHg nebo více než 30% pokles pod pacientův normální tlak.
Chuť kovu
Kromě těchto příznaků může anafylaxi provázet bolest hlavy, motání hlavy, zmatenost, zhoršené vidění, náhlé změny chování. Pacienti někdy popisují kovovou chuť v ústech a poruchu polykání.
Za anafylaxi může latex i vajíčka
K nejčastějším vyvolavatelům anafylaxe patří potraviny jako ořechy, ryby, korýši, mléko, vejce, sezam a potravinová aditiva. Z léků to jsou antibiotika, antirevmatika a biologické léky, dále pak jedy, latex, profesní alergeny, seminální tekutina, zvířecí antigeny, pyly a rentgenologické kontrastní látky.
Prvním lékem, který má být podán co nejdříve ve formě injekce do svalu nebo pod kůže, je adrenalin. Následuje antihistaminikum a kortikoid. A důležitá je hlavně včasná léčba.
(van)