#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Anafylaktická reakce na domácí mazlíčky

Obliba chování různých domácích mazlíčků roste. I přesto je naštěstí počet celkových anafylaktických reakcí po kontaktu s nimi celkově malý. V odborné literatuře jsou popisovány jen vzácné případy.

Obliba chování různých domácích mazlíčků roste. I přesto je naštěstí počet celkových závažných a život ohrožujících alergických reakcí (anafylaktických reakcí) po kontaktu s nimi celkově malý. V odborné literatuře jsou popisovány jen vzácné případy – například po kousnutí křečkem, myší a krysou. Nedávno byl popsán i případ anafylaktické reakce po kousnutí koněm. Větší riziko takové reakce mají pacienti, kteří již nějakou formou alergie trpí. Také u astmatiků je riziko větší.

Alergie přímo na bílkovinu zvířecích chlupů nebo kůže daného druhu nemusí přitom být prokázána. Alergie na myši a krysy je například nejčastěji způsobena bílkovinou, která je vylučována do moči, kde slouží k vazbě feromonů. Samci jí vylučují až 300x více než samice. Bílkovina, která vyvolá anafylaktickou reakci, ale může být také obsažena pouze ve slinách zvířete a nikde jinde.

Anafylaktická reakce může začínat kombinací libovolných následujících příznaků: kopřivka, zarudnutí kůže, otok, svědění kůže, dušnost, hvízdavý dech, mdloby, nevolnost, zvracení, průjem a křeče v břiše, otok hrtanu s nádechovou dušností, bolest hlavy, rýma, bolest za hrudní kostí, křeče. Nejčastější jsou příznaky kožní, postižení dýchacího a zažívacího ústrojí a postižení oběhu. Příznaky nejčastěji začínají během vteřin či minut po kontaktu, výjimečně až za několik hodin. Reakce může trvat i více než 24 hodin, a dokonce se vrátit i po úspěšném zvládnutí prvotní fáze.

Podle závažnosti příznaků se reakce dělí do 3 stupňů. Hlavním rozlišovacím kritériem je závažnost příznaků dýchacího a oběhového systému. Při mírné reakci je přítomna pouze mírná dušnost a hvízdání. Při středně těžké reakci pacient chraptí, nemůže polykat, má dušnost v nádechu i výdechu a hvízdání je intenzivnější. Pokud dojde k těžké reakci, dochází u člověka až k promodrání a zástavě dechu. Oběhovou známkou lehké a střední reakce je zrychlení tepu o 15 za minutu. Známkou těžké reakce je pokles tlaku, nepravidelnost srdečního rytmu či jeho zpomalení. V některé situaci může nastat až srdeční zástava.

Nejčastější příčinou anafylaktické reakce je alergie na potraviny, hmyzí bodnutí a léky. I tak je ale potřeba vždy myslet na možnost anafylaktické reakce v souvislosti s kontaktem s domácím mazlíčkem. A pro jistotu si oprášit základy první pomoci - třeba právě v článku Anafylaktický šok – první pomoc.




(van)

Zdroj: Muraro A, a spol. Allergy 2007.

Zaregistrujte se zdarma
k odběru zpravodaje