Ambrozie zamořila již celé Maďarsko, ani v České republice ale není žádnou raritou. Tato rostlina je přitom postrachem až 20 procent alergiků.
Původním domovem ambrozie je Amerika a Kanada
Ambrozie původně pochází ze Severní a Střední Ameriky, kde se jí dobře daří u řek, silnic, železničních tratí, v křoví a bažinách. Do Evropy byla ambrozie druhotně zavlečena. Do východní Evropy se pylová zrna dostala jednak větrem a ve velké míře uměle – dovozem se sojovými boby, řepkou a vlnou. V dnešní době se s problémem ambrozie nejvíce potýká Maďarsko, ale i Francie, Švýcarsko, Rakousko a Německo. V České republice není ambrozie častým plevelem, vyskytuje se především v teplých a úrodných oblastech Polabí a jižní Moravy.
Úrodná pole i skládky
Ambrozie je plevel, který nejlépe roste a rozmnožuje se ve vlhké, zkypřené a úrodné půdě, obvykle v nadmořské výšce mezi 120 až 600 metry n. mořem. Často parazituje na polích kukuřice, sóji apod. Ambrozie ale nevyhledává jen přívětivé podmínky růstu, velmi často ji lze najít na železničních nádražích, u přístavů a překladišť, kolem zemědělských budov, závodů na zpracování olejnin, skladů obilí, sil, kompostů a v neposlední řadě okolo silnic, stavenišť a na skládkách.
Agresivní kráska
Jedna rostlina ambrozie vyprodukuje až bilion agresivních pylových zrn. Zrna jsou velmi malá, snadno unášená větrem, což usnadňuje její šíření a působí obtíže alergikům. Když je větší vlhkost vzduchu (okolo 70 %), zrna se shlukují do větších a těžších skupin a hůře se šíří větrem – úleva pro alergiky. Ambrozie kvete v období od srpna do října.
Ambrozie působí velké obtíže alergikům, ale současně může zhoršovat i úrodu na kukuřičných a sojových polích. Proto se v některých zemích vynakládají velké finanční prostředky k chemickému odstranění ambrozie. Nutno podotknout, že bez valného úspěchu.
(syna)
Zdroj:
healthisues.blogspot.com
www.swissinfo.ch
www.polleninfo.org