Různé způsoby léčby alergií se rozhodne vyzkoušet řada lidí. I mnoho odborníků se domnívá, že některé alternativní přístupy stojí přinejmenším za pokus. Na druhou stranu by ale tyto terapie nikdy neměly zcela nahradit léčbu "klasickou". Před jakýmikoli pokusy se proto vždy raději poraďte s lékařem.
Co vás může oslovit
Seznam všemožných alternativních přístupů, které se mohou využít při léčbě alergických onemocnění, je poměrně dlouhý. K nejznámějším metodám patří:
- Akupunktura. Podle některých teorií podporuje akupunktura uvolňování endorfinů v mozku, což se může projevit snížením stresu a zmírněním alergických příznaků.
- Biofeedback. Metoda biologické zpětné vazby je založená na měření fyziologických parametrů (teplota, krevní tlak apod.) v reálném čase a na jejich vědomém ovlivňování. Nejlepší výsledky má prý tento směr u dětí a mladých lidí.
- Chiropraxe. Jde o léčebnou manipulaci s páteří, která má nastartovat vlastní regenerační schopnosti organismu.
- Laserová terapie. Světlo o vysoké intenzitě sice může pomoci snížit otok nebo odblokovat ucpané nosní dutiny, zároveň však může způsobit zjizvení tkáně nebo mít jiné nežádoucí účinky.
- Relaxační techniky. Patří sem mimo jiné masáže, jóga či arte- nebo muzikoterapie. Stres a úzkost se mohou například při astmatu podílet na zúžení dýchacích cest, proto bývají užitečné právě relaxační techniky. Snižují totiž hladinu stresu a pomáhají lépe kontrolovat vlastní dýchání.
K vyzkoušení je toho víc
Možná jste již většinu výše uvedených metod absolvovali a hledáte opět něco dalšího. Pak můžete zkusit následující:
- léčbu bylinnými výtažky a vitamínovými preparáty,
- změnu jídelníčku a životního stylu,
- tradiční medicínu různých kultur, především ájurvédu,
- hypnózu.
Nenechte se nachytat
Asi největším problémem v oblasti alternativní medicíny je nedostatečná nebo spíš nulová možnost kontroly. Více než kde jinde je proto důležité pohlídat si kvalitu nabízených služeb či produktů, která se může v jednotlivých případech výrazně lišit.
(vek)
Zdroj: www.aafa.org