U některých lidí vyvolává vdechování různých chemikálií i v malé koncentraci nepříjemné pocity, dráždí oči, nos, dýchací cesty, sliznice, kůži. A vůbec se nemusí jednat o nějaké nepříjemné pachy: alergii mohou vyvolávat i parfémy.
Počet lidí, kterým čichání chemikálií vadí, v populaci kolísá mezi 11 a 45 procenty. Častěji těmito příznaky trpí ženy, kterým nejvíce vadí výfukové plyny, čisticí prostředky, zápach z čerstvého výtisku novin, kouř ze dřeva, pach odlakovače, nového nábytku, dehtu, výpary z vaření, měkčené plasty, nová elektronika a také již zmiňované parfémy. Ty u žen představují dokonce ten nejnepříjemnější pachový vjem.
Od nepříjemné vůně k vyčerpání
U mužů jsou cizí parfémy v nepříjemných pachových pocitech na druhém místě, na prvním jsou výfukové plyny. Podrážděn bývá nejčastěji nos a oči, dále průdušky, dutina ústní a rty. Z nepříjemných subjektivních pocitů je nejčastější bolest a motání hlavy, porucha soustředění, vyčerpání. Řadu takto postižených jedinců vedou příznaky k provedení určitých opatření:
- změně osobních hygienických prostředků,
- změně čisticích prostředků,
- výběru jiného místa pro nákupy.
Vadí vám cizí parfém? Změňte zaměstnání
U nemalého procenta pacientů vede situace k pracovní neschopnosti, a někdo musí dokonce změnit zaměstnání. Podstata těchto reakcí přitom není zcela jasná a není stejná jako u běžných alergických reakcí. Pacienti netvoří proti chemikáliím alergické protilátky, ale chemikálie u citlivých jedinců vyvolávají zvýšené uvolnění působků z buněk, které hrají roli i při alergii. Tato reaktivita je zvýšená u astmatiků a pacientů s ekzémem na rukou a s kontaktní alergií.
Obrana proti nežádoucím vjemům z parfémů na veřejných místech je obtížná. Pokud se jedná o pracoviště, je nutné diskrétní a taktní upozornění dotyčné osoby. Pokud je možnost výběru, je nejlépe se zamořeným místům vyhýbat. Nemáme-li na výběr, museli bychom nosit respirátor nebo trvale větrat. Ke zklidnění reakcí jistě přispěje intenzivní léčba alergického onemocnění, pokud pacient nějakým trpí, ale situaci úplně nevyřeší. I u nealergických jedinců lze vyzkoušet například antihistaminika, ale stoprocentní efekt v této situaci od nich čekat nemůžeme. Takovým situacím tak lze jedině co nejvíce předcházet.
(van)