Před alergií se nemůžeme být jistí nikde, dokonce ani v koupelně. Své by o tom mohla vyprávět dvacetiletá Monika. Přišla do alergologické ambulance a stěžovala si, že v poslední době trpí rýmou a kašlem, ale pouze při ranní hygieně. Přes den se její potíže vždy zklidní, druhý den se vše opakuje. Rýma s kašlem ji trápily víc než rok. Klid měla pouze v létě na dovolené. Byla nekuřačka a netrpěla žádnou chorobou.
Následovalo obvyklé vyšetření, které zahrnovalo i kožní testy. V nich byla prokázána reakce na roztoče a na hvězdnicovité, kam patří také heřmánek. Při zmínce o heřmánku si Monika vzpomněla, že její rodina před rokem začala kupovat toaletní papír s vůní heřmánku. Testy provedené přímo s alergenem heřmánku byly pozitivní.
Lékař tedy nenasadil žádnou léčbu, doporučil však odstranit z koupelny toaletní papír s heřmánkem. Za několik dní byla Monika bez potíží. Po měsíci bylo provedeno další vyšetření, kdy Monika měla natrhat několik útržků z heřmánkového toaletního papíru. Po pěti minutách začala kašlat, svědil ji nos a dostala vodnatou rýmu. Vše bylo jasné a navoněný toaletní papír šel definitivně z domu.
Heřmánek je známý alergen, který může zkříženě reagovat s mnoha dalšími alergeny, například i s břízou. To znamená, že pokud se pacient dříve setkal s heřmánkem, na který vznikla alergická reakce, může u něj stejnou reakci vyvolat i setkání s pylem břízy. Toaletní papír v našem příběhu obsahoval přírodní heřmánkový extrakt, který i v takto malém množství vyvolal alergickou reakci. Alergie na voňavý toaletní papír je svým způsobem unikátní. Současně je důkazem, že alergeny si nás najdou všude.
(šin)