Alergická reakce, to nejsou jen potíže s dýcháním, kýchání nebo svědění kůže. I takový průjem může být projevem alergie.
Při určování, zda průjem je, či není alergického charakteru, záleží na mnoha okolnostech, například věku pacienta. Průjem jako takový totiž může mít mnoho příčin, které je nutné dopředu vyloučit. Lékař v první řadě hodnotí epidemiologickou souvislost průjmu, tedy kontakt pacienta s jinými lidmi trpícími průjmem. Pokud mají celá rodina nebo spolužáci ve třídě průjem, je nasnadě, že průjem pacienta je infekčního původu. Jestliže ale průjem přetrvává delší dobu a pacient nemá teploty, je nutné se zamyslet nad jinou příčinou, než je infekce.
Průjem může mít mnoho příčin
Nejprve se posuzují další známky, jako je hubnutí, bolesti břicha, příměs krve ve stolici, ukazatele zánětu při vyšetření krve, celkový stav, váhová křivka. Dalším vyšetřením je ultrazvuk břicha a střevních kliček. Významnou roli hraje věk pacienta. U malých dětí pak lékař zkoumá případné vývojové odchylky, vrozené vady, metabolické nemoci, alergie, u dospělých je třeba častěji myslet také na nádorová onemocnění.
Pozor na kravské mléko
Alergie se průjmem může projevit již v kojeneckém věku. U kojených dětí se může projevit nesnášenlivost látek, které přestupují do mateřského mléka. Jsou to nejčastěji bílkoviny kravského mléka nebo jiné potravinové alergeny, které matka konzumuje. U nekojených dětí je možná alergie na konzumované potraviny – kravské mléko a příkrmy. U starších dětí a dospělých se spektrum potravinových alergenů rozšiřuje s pestrostí konzumované potravy. Vyvolat projevy potravinové alergie může již pouhý kontakt s alergenem na rtech: dojde k otoku a svědění sliznic. Dalším příznakem může být i zvracení a bolest břicha a také průjem. Každý průjem, který nemá jasné vysvětlení, může mít příčinu právě v alergii. Vodítkem v diagnóze jsou vyvolávající momenty, průběh, další příznaky a také výsledky pomocných vyšetření.
(van)