Psi a kočky mohou být nejlepšími přáteli člověka, ale má-li na ně alergii, mohou být nejhoršími nepřáteli – a to zejména v zimě. Jakmile se totiž ochladí, úroveň zvířecích alergenů v domácnostech stoupá a zvyšuje se tak riziko nepříjemných projevů. Co s tím?
Více čerstvého vzduchu
Jste alergičtí na zvířecí srst? Pak ani v zimě nesmíte polevit v boji proti své přecitlivělosti. Příznaky alergie totiž mohou být v tomto ročním období ještě horší než v létě. Důvodů je více, ale hlavní je ten, že lidé i zvířata spolu v zimě tráví více času uvnitř svých domovů, takže koncentrace zvířecích alergenů roste. Kromě toho se v těchto měsících také méně větrá a uvnitř domácností bývá i méně čerstvého vzduchu.
Nejen mazlíčci, ale také prach a roztoči
Tzv. zimní alergii zhoršují nejen zvířecí alergeny, ale také prach a roztoči, kteří žijí v lůžkovinách, nábytku, záclonách, kobercích apod. Dalšími nepřáteli jsou i plísně, kterým se daří ve vlhkých místech, jako jsou sklepy či koupelny. Tyto všechny alergeny mohou u citlivých lidí vyvolat nežádoucí reakce (slzení, kýchání, výtok z nosu atd.), u astmatiků pak astmatický záchvat. Obecně takto postižení trpí v zimě zvýšenou nemocností, a to zejména záněty vedlejších nosních dutin a bolestmi hlavy.
Braňte se co nejúčinněji!
Ideální je nemít žádné zvíře, ale pokud ho už máte, pokuste se minimalizovat vznik alergických příznaků. Jak?
- Zvyšte cirkulaci vzduchu, tedy častěji větrejte, a to i když venku mrzne.
- Pořiďte si čističku vzduchu.
- Pozor na zvlhčovače – bývají živnou půdou pro růst plísní.
- Přemýšlejte o pořízení odvlhčovače, zejména pokud máte vyšší vlhkost doma – v zimě by neměla překročit 40 %.
- Máte-li zvíře, nechávejte jej raději venku. Pokud to nejde, nikdy ho nepouštějte do ložnice, kde lidé tráví až třetinu svého času.
Ukazuje se, že alergie a astma se mohou zlepšit, pokud budete dodržovat doporučené rady. V každém případě mějte po ruce i antihistaminika a nosní spreje, které dokážou rychle ulevit od obtíží.
(aši)