Také se vám pravidelně stává, že s příchodem svátků dostanete rýmu a kašlete? Možná jste nachladli při nakupování dárků, ale na vině může být i alergie na vánoční stromek. Protože si však málokdo dokáže představit Vánoce právě bez nazdobeného stromečku, nabízíme pár tipů, jak na tenhle "sváteční" druh alergie vyzrát.
Produkt lesa
Stromky rostou v lese několik let, než je lesníci uříznou a dostanou se do vašeho bytu. Během těchto let se do kůry a jehličí dostane velké množství plísní, pylu různých rostlin a dalších látek, na které můžete být alergičtí. Během zdobení, kdy se poškodí kůra a jehličí, pak dochází k uvolnění mnoha těchto látek. U vnímavých osob to může vyvolat alergické projevy. V teplém prostředí bytu navíc bují plísně žijící na povrchu stromku. To je ještě více podpořeno, jsou-li stromky uříznuty již několik týdnů před Vánocemi a skladovány na vlhkém místě před samotným prodejem. Zkuste alergii předejít následovně:
- Máte-li možnost, před umístěním živého stromku do bytu ho velmi důkladně osprchujte a nechte uschnout – zbavíte se tak velkého množství látek nachytaných na povrchu jehličí a kůry.
- Vyhněte se borovici – ta je silným alergenem. Smrk nebo jedle jsou lepší volba.
- Kupte si čerstvě uříznutý stromek, který nebyl skladován – bude obsahovat menší množství plísní.
Je umělý lepší?
Zdálo by se, že umělý „symbol Vánoc“ je pro alergika vhodnější volbou než ten pravý. Nemusí tomu tak ale být – záleží mimo jiné na tom, jak je umělý stromek po celý rok skladován. Často se na něj totiž práší a usazují se na něm plísně. Proto je opět vhodné následující:
- Před použitím stromeček důkladně osprchujte (je-li bez elektrických ozdob), nebo ho alespoň pořádně oprašte prachovkou.
- Přes rok ho skladujte na suchém, chladném místě, velmi důkladně zabalený do igelitu.
- Během roku se prach a plísně usazují také na ozdobách, proto je též důkladně očistěte a skladujte je spolu s umělým stromečkem na odpovídajícím místě.
Krásný vždy a všude
Pro většinu alergiků při dodržení výše uvedených pravidel nebude vánoční stromek problém. Je ale lepší, pokud se citlivý člověk vyhne přímé přípravě a zdobení – v té chvíli bývá totiž v bytě nejvíce uvolněných alergenů. Pokud stromek i přes veškerou snahu způsobuje problémy, postavte a ozdobte ho na balkoně či na zahradě. Když večer zapálíte svíčky nebo zapnete umělá světýlka, ta pravá vánoční atmosféra nastane i u vás doma.
(vesa)