Pokud se vaše dítě po nástupu do školy necítí ve své kůži, je třeba tomuto problému věnovat pozornost. Skutečně totiž může být alergické na školu. Novým prostředím pro dítě se stává třída, jídelna nebo družina a všude se může setkat s alergeny a dráždivými látkami. Objevují se příznaky nové nebo naopak alergikovi důvěrně známé, jako kýchání, rýma, vyčerpání, únava a poruchy soustředění.
Nejčastější alergeny, vyskytující se ve škole, jsou:
- křída
- roztoči
- drobná zvířata
- prach
- různé chemikálie, osvěžovače vzduchu, parfémy
Udržet váš domov čistý a bez alergenů je jistě snadné, ale jak kontrolovat prostředí ve škole? Ze všeho nejdůležitější je zjistit, co alergii u dítěte vyvolává. Detailně se musíme dítěte ptát, s čím přišlo do kontaktu, kde si hrálo, jaké byly jeho další aktivity, a podobně. S alergeny ve škole musíme dopředu počítat a připravit se na ně. Dalším krokem je vysvětlit dítěti, proč alergie vzniká a jak se jí vyhnout.
Několik rad pro rodiče a děti
- Udělejte průzkum na místě. Pokud předpokládáte, že je dítě alergické na školu, zkuste navštívit prostředí, kde se vaše dítě pohybuje. Budete mít větší přehled o tom, s čím vším se vaše dítě během dne setká.
- Navštivte alergologa nebo imunologa. Pokud si nevíte rady, navštivte lékaře, který vám poradí s prevencí i léčbou.
- Kvalita odpočinku je pro dítě důležitá. Pokud vaše dítě trpí rýmou, dbejte na úlevu před spaním. Ucpaný nos může dítěti překazit klidný spánek a vést k potížím druhý den ve škole.
- Draky lépe nepouštět. Během podzimních měsíců by se dítě nemělo pohybovat v okolí polí a luk. Představují totiž zdroj množství alergenů.
Jak může pomoci učitel?
- Dbejte na pořádek ve vaší třídě. Kontrolujte především, jestli se zde nehromadí prach.
- Zavírejte okna v době pylové sezony, aby se nedostaly alergeny stromů a trav dovnitř.
- Děti alergické na křídu by neměly sedět v první lavici.
- Úklid pomocí chemikálií by měl probíhat vždy po skončení vyučování.
- Zvažte do tříd pořízení čističek vzduchu.
- Dohlížejte na přezouvání dětí.
(nes)