Pyly jsou častou příčinou nepříjemného zánětu nosních sliznic. O které pyly se však přesně jedná a jak se jim vyhnout?
Alergie na pyly je jedna z nejčastěji se vyskytujících alergií. Které rostliny jsou však nejčastěji zodpovědné za spouštění alergické reakce? Podle ročních období, a tím tedy dle doby květenství se během roku můžeme setkat s různými alergeny. Pojďme se na ně teď podívat.
Alergie na pyly v jarním období
Bříza
Jednoznačně nejvýznamnějším alergenem jarního období je bříza. Tento krásný strom s běloskvoucí kůrou uvolňuje do ovzduší přímo astronomické dávky alergizujících pylových zrn. Navíc je vlastní pylové zrno břízy jedním z nejsilnějších alergenů. Je také dobré si uvědomit, že bříza patří botanicky do stejné rodiny jako olše a líska. Ty kvetou o něco málo dříve nežli bříza a nezpůsobují obvykle tak silné alergické reakce. Nicméně je-li osoba alergická na olši či lísku, je velká pravděpodobnost, že se u ní dostaví i alergická reakce na břízu.
Habr a jasan
Dalšími významnými alergeny jsou v tomto období habr a jasan. Koncentrace těchto alergenů ve vzduchu je zpravidla nejvyšší od konce března do konce dubna. Habr se může vyskytovat již o něco málo dříve, alergici by si na něj měli dávat pozor již alespoň od poloviny března.
Jakým místům se tedy v dubnu raději vyhnout?
Jak jsme již zmínili, bříza je jedním z nejdráždivějších alergenů a její další silnou stránkou je i její hojný výskyt. Je přítomna ve většině typů lesů. Jediné prostředí, které jí nesvědčí, jsou přímořské kraje, to však v našich končinách oceníme jen na dovolené. Habr roste rovněž v lesích, zvláště v méně udržovaných houštinách. Zároveň bývá s oblibou použit do výsadby živých plotů. Na jasan pak natrefíme v listnatých lesích, ale pozor, i ve velkých městech, kde může být použit jako součást zeleně různých alejí a parků.
Se slunným jarním obdobím přichází tedy bohužel i pro alergiky nepříjemné období. Z výše uvedeného je patrné, že zodpovědné jsou zejména pyly stromů, z nichž nejagresivnější je bříza.
(bak)
www.lamutuellegenerale.fr Garteiser, M.: Alergie na pyly, ale na jake pyly?, 2014