Nesnášenlivost kravského mléka je jednou z nejčastějších potravinových alergií vůbec. Vědci nyní zkouší v rámci terapie novinku – podávání tzv. "baked milk" neboli pečených mléčných potravin. Studie ukazují, že dětem může tato metoda pomoci rychleji vybudovat si toleranci na kravské mléko.
Reakcí je celá řada
Výskyt mléčné alergie se uvádí v populaci mezi 0,3 až 7 %. Nejčastějším alergenem přitom bývá beta-laktalbumin. Zahřátím se alergenní účinek mléčných složek snižuje. Přestože u mnoha dětí tato přecitlivělost časem vymizí, může u některých jedinců přetrvávat až do věku 16 let a i déle. Alergie na kravské mléko se projevuje:
- zažívacími problémy – průjmy, nevolností, nadýmáním, popřípadě i zvracením,
- závratěmi,
- zčervenáním a pocením,
- kopřivkou,
- rýmou z přecitlivělosti, či dokonce astmatickými projevy.
Charakteristické je, že se výše popsané projevy objevují vždy po požití mléka. Naprosto klíčovou pro pacienty s diagnózou alergie na mléčné výrobky je pak dieta a úprava stravy, která spočívá ve vynechání mléčných produktů.
Ať si tělo pomalu zvyká
Vědci v USA studovali 88 dětí ve věku od 2 do 17 let, u kterých byla diagnostikována alergie na kravské mléko. Po dobu čtyř až pěti let se hodnotila jejich tolerance na pečené potraviny obsahující mléko, jako jsou např. muffiny, koláčky apod. Díky vysokým teplotám při pečení totiž dochází k odbourávání bílkovin a tím ke snížení přecitlivělosti na mléko. V průběhu studie výzkumníci používali řadu potravin a postupně dětem podávali potraviny s čím dál méně "vyhřívanými" formami mléka. A jak konkrétně odborníci postupovali?
- Děti nejprve dostávaly prostý muffin obsahující mléko. Z 88 účastníků studie jich 65 jedlo muffin bez jakékoli alergické reakce a tato potravina ze skupiny "baked milk" jim byla začleněna do běžného jídelníčku. Děti, které na muffin měly alergickou reakci, se nadále vyhýbaly potravinám obsahujícím mléko.
- Malí účastníci, kteří prošli prvním "muffin testem", jedli dále jídla obsahující "baked milk", jako jsou koláčky, sušenky apod., vše podle konkrétních pokynů od dietologů.
- V další fázi jim byla podána sýrová pizza. Šlo o test, zda by děti mohly tolerovat pečený sýr. Ten se dělá při nižší teplotě než pečivo a obsahuje vyšší množství mléčných bílkovin.
- Děti, které tolerovaly pizzu se sýrem, dostávaly pak pravidelné množství pečených potravin obsahujících mléko následující tři roky.
- Poté byly znovu testovány, tentokrát s cílem určit, zda by již jejich organismus zvládl zpracovat studené mléko, jogurt nebo zmrzlinu.
Nadějné výsledky
Z celkového počtu 88 dětí tolerovalo všechny testy 57 z nich. Výsledky ukazují, že pod pečlivým lékařským dohledem může "baked milk" pomoci dětem rychleji snášet kravské mléko. I když výzkumy dále pokračují, aby se daly tyto výsledky co nejlépe využít v praktickém životě, je zde již dnes velká naděje pro novou léčbu alergie na kravské mléko.
(hest)
Zdroj: www.niaid.nih.gov