Alergické reakce na hady chované v domácnosti jsou velmi vzácné, ale mohou se objevit. Hadi a další plazi nemají žádné chlupy ani částečky odumřelé kůže, které jsou příčinou velmi častých alergií na psy nebo kočky. Právě to dělá z hada ideální domácí zvířátko pro alergiky, tedy až na pár vzácných výjimek.
Možné příčiny "hadí" alergie
Vzácně se objevuje alergie přímo na hadí šupiny, častější jsou však případy alergie na substance, které na hadích šupinách ulpívají. Může se jednat o chemikálie nebo látky, které byly vneseny do hadova prostředí, jako například prostředky k čištění terária. Alergické reakce mohou vyvolávat také hadí exkrementy, pokud jsou ponechány v teráriu.
Většina alergií na domácí zvířata je způsobena chlupy a drobnými částečkami kůže, které se odlupují z těla savců. Domnělá alergie na hada proto může být překvapivě způsobena nikoli samotným hadem, ale potravou, kterou se živí. Hadi chovaní v teráriu jsou často krmeni živými myšmi a alergie na ně je poměrně častá.
Alergie na plazy nebo konkrétně hady se může projevovat jak podrážděním dýchacích cest, tak kožními příznaky.
Mezi typické projevy alergie patří:
- svědění kůže nebo vyrážka, které se objeví po manipulaci s hadem,
- dýchací obtíže, dušnost, astmatický záchvat.
Jak minimalizovat riziko alergie na hady
- Nejdůležitější je udržovat prostředí hada čisté – je to nutné nejen jako prevence alergických příznaků, ale také pro dobrý zdravotní stav zvířete.
- Odstraňujte všechny exkrementy z terária ihned, jakmile si jich všimnete.
- Při čištění terária vždy dokonale odstraňte zbytky chemikálií a čisticích prostředků pomocí dostatečného množství čisté vody.
- Pokud i přes všechna opatření přetrvávají alergické příznaky po manipulaci s hadem, je možné, že máte alergii na hadí šupiny. V tom případě konzultujte věc s lékařem, nejlépe alergologem.
(vek)
Zdroj: www.ehow.com