Když lidé mluví o alergii na alkohol, může to znamenat několik různých věcí. Dá se říci, že v podstatě existují tři různé významy tohoto pojmu.
Když se po skleničce osypete
Alergie na alkohol může být typem potravinové přecitlivělosti. Skutečná alergie na líh je poměrně vzácná, obvykle jde o reakci na jiné složky obsažené v nápoji (například pšenici nebo hrozny), která způsobuje fyzické příznaky. Tyto příznaky jsou podobné těm, které se vyskytují i u jiných potravinových alergií. Jaké to jsou?
- brnění v ústech;
- kopřivka;
- otok rtů, jazyka nebo hrdla;
- dýchací problémy;
- v extrémním případě i anafylaktický šok.
Důležité je přitom rozlišovat mezi alergií a nesnášenlivostí pití. Při alergii budete reagovat i na stopové množství alkoholu. Intolerance znamená, že sice můžete pít alkohol, ale po nějaké době začnete trpět vedlejšími účinky.
Alkoholismus
Je pravdou, že alkoholismus je alergický stav, který je výsledkem postupného zvyšování senzibilizace alkoholu po více či méně dlouhou dobu. Fyzické příznaky se projevují tím, že když notorický piják zkonzumuje alkohol, tělo si na něj vytvoří závislost a touží po něm ještě víc. To je alergický aspekt alkoholismu. Mentální „posedlost“ pitím lze ovládat, ale alergickou nikoliv. To je jedním z hlavních důvodů, proč vůbec nezvednout skleničku. Existuje také nepříjemný a vysilující stav s názvem "Asian flush", který však jde vyléčit. Projevy jsou:
- červené tváře po konzumaci alkoholu;
- po pití se dostavují bolesti hlavy, zvracení a nevolnost;
- dostanete vyrážku a máte zrychlený tep.
Pití jako "eufemismus"
Mnoho lidí tvrdí, že nemůžou pít, protože jsou alergičtí na alkohol. Pravdou je, že nemohou pít, protože mají stigma spojené s alkoholismem. A vždy je jednodušší říct, že trpím něčím, co je mimo moji kontrolu (jako alergie), než přiznat, že jsem alkoholik. Pokud patříte do této skupiny, měli byste přestat pít a poradit se s lékařem o možnostech odvykání.
(aši)
Zdroj: www.the-alcoholism-guide.org