Také jste si mysleli, že alergie na plísně souvisí pouze se vzdušnými sporami v období jarních, letních a podzimních měsíců? Je to omyl – nebezpečí je spojené i s konzumací plísňových sýrů, sušeného ovoce či piva. Zde se totiž plísně vyskytují také ve vysoké míře.
Alergeny jsou dva
Proč mohou být vlastně plísňové sýry nebezpečné? Odpověď je jednoduchá: obsahují dvě alergenní složky, plíseň a mléko. Na ty může organismus zareagovat přecitlivělostí.
- Při alergii na sýry tělo chybně vyhodnotí mléčnou bílkovinu či plísně jako životu nebezpečné.
- Imunitní systém pak spustí kaskádu dějů, které alergen odstraní.
- Likvidací je pověřen speciální typ protilátek, tzv. imunoglobuliny E (zkr. IgE) – jejich zvýšená hladina v těle aktivuje další druh buněk, mastocyty.
- Mastocyty odpoví produkcí velkého množství spouštěče zánětů, histaminu – jeho nejvyšší koncentrace lze najít v plicích, nosní sliznici, kůži a v tkáni obklopující střeva.
- Příznaky alergie jsou tak vlastně výsledkem zánětu měkkých tkání v různých částech těla.
Může jít i o život
Dojde-li ke vdechnutí spor, postižení často trpí záněty očí, nosu a hrdla. Jejich spolknutí se pak projevuje trávicími potížemi (bolesti břicha, zvracení či průjem) a kožními problémy (atopický ekzém, kopřivka, otoky). Říkáte si, že je to nepříjemné, ale na životě vás to přece neohrozí? Bohužel se mýlíte:
- Alergie na plísně, stejně tak jako jakákoliv jiná alergie, může vést až ke smrti.
- Tato extrémní reakce se nazývá anafylaktický šok – imunitní systém způsobí masivní zánět a ten ochromí dýchací a kardiovaskulární systém.
- Postiženému je mdlo, nemůže dýchat a prudce mu klesá krevní tlak – nejhorší odvrátí pouze okamžitá lékařská pomoc.
Cítíte, že vám konzumace plísňových sýrů nedělá dobře? Možná je na čase, abyste se svými potížemi konečně navštívili lékaře.
(msd)
Zdroj: www.livestrong.com